سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / مقالات / آرژنین- افزایش نیتریک اکسید،تحریک انسولین و همچنین افزایش هورمون رشد Gh

آرژنین- افزایش نیتریک اکسید،تحریک انسولین و همچنین افزایش هورمون رشد Gh

بازدیدها: 45

آرژنین

آرژنین یکی از بیست اسید آمینه‌ی اصلی یاخته‌های زنده است. در جانوران فرم L-form آرژنین بسیار رایج است. این اسیدآمینه نیمه ضروری است.

یک آلفا آمینو اسید با فرمول شیمایی C6H14N4O2 است که در سال ۱۹۸۶ برای اولین بار توسط دانشمند سویسی Ernst Schultze از نهال Lupinusاستخراج گردید. L- آرژنین شکل طبیعی رایج این آمینو اسید می‌باشد که دارای توالی، CGC، CGA، CGG، AGA، و AGGو به عنوان یک آمینو اسید نیمه ضروری (ضروری مشروط) در بدن پستان دارن طبقه‌بندی شده است. زنجیره جانبی این آمینو اسید داری سه کربن راست زنجیر، آلیفاتیک است؛ که در انتهای آن یک کمپلکس guanidinium قرار دارد. عدم اسقرار بار در گروه guanidinium باعث می‌شود آرژنین pKa=۱۲٫۴۸ داشته باشد. این عدم اسقرار بار خواص شیمایی مختلفی را به آرژنین می‌دهد

آمینو اسید ضروری که در بدن ساخته نمی‌شود و از طریق مواد غذایی باید ب بدن برسد.آرژنبن پیش ساز اسید آمینه های ٱورنیتن و سترولین می‌باشد.این اسید آمینه بروی دستگاه ایمنی بدن،التیام زخم،کلاژن سازی و همچنین بر روی مسایل جنسی آقایان موثر می‌باشد.

آرزنین ب دلیل اینکه فعالیت ویروسی را زیاد می‌کند ب افرادی ک دچار بیماری‌های ویروسی و قارچی مثل تبخال هستند پیشنهاد نمی‌شود.

وظیفه ال آرژنین :

آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیزیو لوژی عضلات ضروری است. این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض می باشد.
به دلیل این که آ رژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است:اغلب به منظور تقویت قوای جنسی نیز استفاده می شود. مکمل های حاوی آرژنین به سبب اینکه آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون،بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی،رها سازی هورمون رشد،حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.
بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث می شود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

این اسید آمینه در ورزشکاران طرفداران زیادی داردچرا ک این مکمل در اتصاع عروق،افزایش نیتریک اکسید،تحریک انسولین و همچنین افزایش هورمون رشد Ghنقش ب سزایی دارد.

دوز مصرفی بین ۱_۳گرم در روز

مصرف این مکمل با هدف تحریک انسولین در دوران حجم بعد تمرین می‌باشد.

مصرف این مکمل با هدف افزایش GHقبل خواب می‌باشد.

مصرف این مکمل با هدف اتساع عروق  ،قبل تمرین می‌باشد.

منابع غذایی_بادام زمینی،فندوق،کشمش

 

مقدار مصرف

این مکمل با توجه به هدف مورد نظر برای ورزشکاران متفاوت است و بر حسب سن، جنس، قد و وزن ورزشکار بین ۱۰-۴ گرم در روز خواهد بود. هر یک عدد قرص آرژنین ۱ گرم می باشد. اگر هدف از مصرف آرژنین کمک به حذف آمونیوم از عضلات باشد، روش صحیح مصرف یک تا دو ساعت قبل از ورزش و تمرین و نیم تا یک ساعت بعد از ورزش است. اگر هدف افزایش ترشح هورمون رشد باشد، دوز توصیه شده توسط متخصص تغذیه یا پزشک باید بعد از شام و یا  قبل از خواب مصرف شود.

موارد عدم مصرف:

با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “Over dose” (مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد. مصرف خیلی زیاد آرژنین میتواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود.
این دارو برای افرادی که احتمال بروز واکنشهای آلرژیک در آنها زیاد است نباید مصرف شود.
افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

(Visited 32 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *