سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / رژیم های غذایی / رژیم فرانسوی دوکان ، بدون گرسنگی خوش اندام شوید به همراه نرام افزار کمکی

رژیم فرانسوی دوکان ، بدون گرسنگی خوش اندام شوید به همراه نرام افزار کمکی

بازدیدها: 40

رژيم رويایی شما: لاغری بدون گرسنگی!

كافي است با رژيم غذايي دوکان پيش برويد و در انتها از تناسب اندام‌تان لذت ببريد!وقتي حرف از لاغر شدن مي‌شود، معمولا كساني كه تجربه‌اش را دارند، آه از نهادشان برمي‌آيد چون يا در اين راه موفق شده‌اند و به ياد سختي‌هايي كه كشيده‌اند.
: كافي است با رژيم غذايي دوکان پيش برويد و در انتها از تناسب اندام‌تان لذت ببريد!وقتي حرف از لاغر شدن مي‌شود، معمولا كساني كه تجربه‌اش را دارند، آه از نهادشان برمي‌آيد چون يا در اين راه موفق شده‌اند و به ياد سختي‌هايي كه كشيده‌اند، آه مي‌كشند يا در اين راه يك‌بار كه نه، چندين و چند بار شكست خورده‌اند و هنوز چند دست لباس در كمدشان وجود دارد كه در آرزوي پوشيدن‌شان هستند!

به نظر شما سخت‌ترين كاري كه براي لاغري بايد تحمل كرد چيست؟ تحمل گرسنگي يا فعاليت بدني و ورزش؟ اگر آدم تنبلي نيستيد، براي‌تان يك مژده داريم؛ يك رژيم غذايي كه در مدت زمان نسبتا كوتاهی لاغرتان مي‌كند اما هيچ نيازي به گرسنگي كشيدن ندارد!

لاغري به سبك دوكان!

وقتي دكتر «پير دوكان» در سال ۲۰۰۰ ميلادي رژيم مخصوصش را به هموطنان فرانسوي‌اش معرفي كرد، احتمالا فكرش را هم نمي‌كرد كه اين رژيم در مدتي كوتاه در همه دنيا معروف شود. او معتقد است يك رژيم غذايي سالم نبايد هيچ محدوديتي در مصرف غذاهاي سالم و تازه ايجاد كند و با همين تفكر، هنوز كه هنوز است، رژيمش براي فرانسوي‌ها يك رژيم غذايي ممتاز و درجه يك است و در سطح بين‌المللي هم به عنوان يك پديده بسيار موفق شناخته شده است.

در اين رژيم خبري از مقدار و اندازه نيست و اصلا لازم نيست كالري خوراكي‌هاي‌تان را محاسبه كنيد بنابراين از اين بابت هيچ استرسي به شما وارد نخواهد شد!

اگر بخواهيم اين رژيم لاغري را براي‌تان در يك جمله تعريف كنيم بايد بگوييم رژيم دوكان با استفاده از پروتئين زياد، چربي و كلسترول كم، مي‌تواند در عرض پنج روز، تا سه كيلوگرم از وزن‌تان را كاهش داده، تناسب اندام را به شما هديه دهد و در نهايت زندگي كسالت‌بار يك انسان تنبل و چاق را تبديل به يك زندگي شاد و پرنشاط كند.

در رژيم دوكان كافي است هر چهار فاز رژيم را به خوبي رعايت كرده و سعي كنيد در طول اين مدت به شما بد نگذرد!

در حقيقت در فاز اول رژيم دوكان كه به «فاز حمله» شهرت دارد –  همين فاز باعث كاهش سريع وزن مي‌شود-عموما بايد از مواد غذايي سرشار از پروتئين كه البته چربي پاييني دارند، استفاده كنيد. پس لطفا غذاي چرب و چيلي را كنار بگذاريد!

مدت زمان اجراي اين فاز، با توجه به ميزان كاهش وزني كه به آن احتياج داريد، بين يك تا ۱۰ روز متفاوت است اما خوبي‌اش اين است كه در اين مدت، هر مقدار غذا و خوراكي (البته از فهرست خوراكي‌هاي مجاز در اين رژيم) كه بخواهيد و هر چند وعده كه ميل داشته باشيد، مي‌توانيد مصرف كنيد.

در فاز دوم، گياهخواري را هم تجربه مي‌كنيد؛ يعني غذاهاي گياهي و سبزي‌ها هم در كنار غذاهاي پروتئيني فاز قبل در بشقاب‌تان جاي مي‌گيرند و به اين ترتيب مقدار وزني كه در فاز حمله از دست داده‌ايد، تثبيت مي‌شود.

فاز سوم درواقع بازگشت به فاز اول است با اين تفاوت كه كمي كربوهيدرات هم به جيره روزانه‌تان اضافه مي‌شود. در نهايت در فاز چهارم، باز بايد وزن‌تان را تثبيت كنيد؛ به اين ترتيب كه هر روز مثل روزهاي قبل از رژيم‌تان غذا مي‌خوريد اما پنجشنبه‌ها مجبوريد فقط پروتئين كم‌چرب همراه با سه قاشق غذاخوري سبوس يا جوي دوسر نوش‌جان كنيد.

۷۲ غذاي مجاز

فاز حمله رژيم دوكان متشكل از ۷۲ غذاي مجاز است و شما مي‌توانيد هر كدام را كه دوست داريد در برنامه روزانه‌تان بگنجانيد فقط غذاها را بدون روغن، گريل يا كبابي (در تابه يا روي آتش) كنيد؛ اين‌طوري نياز به روغن نخواهيد داشت. خوشحال باشيد چون قرار نيست غذاي بي‌مزه بخوريد و مي‌توانيد از انواع ادويه‌هاي مورد علاقه، آبليمو، سس سويا، پودر برگ گياهان، سير، سركه، پياز، موسير و خردل براي طعم دادن به غذاهاي خود در فاز حمله اين رژيم استفاده كنيد.

بخور و نخورهاي دوكاني!

در فاز حمله رژيم دوكان شما مي‌توانيد از گوشت گاو و گوساله، سيرابي، جوجه، بوقلمون، ژامبون، انواع ماهي‌ها (حتي ماهي‌هاي چرب)، تخم‌مرغ، پنيرهاي تازه بدون چربي و شير خامه گرفته و در نهايت ماست‌هاي فاقد چربي طبيعي يا حتي انواع ماست‌هاي طعم‌دار (نه ميوه‌اي!) استفاده كنيد.

در طول فاز حمله روزانه بايد یک‌و‌نیم ليتر آب بنوشيد كه مي‌توانيد آن را به شكل چاي، دمنوش گياهي يا قهوه به بدن‌تان برسانيد. همچنين نبايد فراموش كنيد كه هر روز دو قاشق غذاخوری سبوس جو ميل كنيد و براي اين كار مي‌توانيد به پيشنهاد دكتر دوكان عمل كرده، سبوس جوي دو سر را با پنيرهاي فاقد چربي، تخم‌مرغ و شكرهاي رژيمي مخلوط كنيد و مثل پنكيك يا كلوچه بپزيد و از خوردنش لذت ببريد. ضمنا در اين مرحله نبايد گوشت گوسفند، اردك، غاز، گوشت گاو پرچرب، فرآورده‌هاي لبني پرچرب مثل پنير، ماست يا شيرهاي با درصد چربي بالا، لوبيا و عدس بخوريد!

مهم‌ترین نکته  در رعایت این رژیم آن است که  از مواد غذایی ذکر شده در آن به شیوه درست انتخاب کنید تا هم ویتامین‌ها و مواد معدنی و پروتئین مورد نیاز بدن‌تان تامین شود و هم با زیاده‌روی در مصرف انواع پرچرب محصولات لبنی یا پروتئین‌های حیوانی که انتخاب می‌کنید باعث بروز اختلال‌ در عملکرد دستگاه  گوارشی نشوید و هضم و جذب مواد را در بدن مختل نکنید.

بدون زجر لاغر شويد!

قواعد تثبيت وزن

يادتان باشد در فاز دوم كه به نوعي تثبيت وزن محسوب مي‌شود بايد روزي یک‌و‌نیم ليتر آب بنوشيد و وعده‌هاي غذايي‌تان را به اين ترتيب تنظيم كنيد: يك تا پنج روز پروتئين خالص و بدون چربي مصرف كرده و يك تا پنج روز هم سبزي و سالاد همراه پروتئين مصرف كنيد. بهتر است اين دو دوره يك تا پنج روزه را به صورت يك روز در ميان تنظيم كنيد. مصرف روزانه دو قاشق غذاخوري سبوس جو را هم فراموش نكنيد.

گام بعدی:‌سبزي‌خواري!

در مرحله دوم رژیم دوکان كافيست كمي سالاد و سبزي همراه گوشت، ماهي و محصولات لبني بدون چربي مصرف كنيد؛ مثلا خوب است يك روز فقط پروتئين خالص ميل كرده، روز بعد پروتئين را در كنار سبزي‌‌ها ميل و اين كار را تكرار كنید تا به هدف‌تان برسيد.

در اين مرحله مجازيد سبزي‌هاي خام يا بخارپز مثل كنگر فرنگي، مارچوبه، بادنجان، انواع كلم (بروكلي، پيچ سفيد و قرمز، گل‌كلم و كلم قمري) و كرفس را با گوشت و ماهي مصرف كنيد.

در روزهايي كه نوبت سبزي‌خواري‌تان است، مي‌توانيد يك سوپ يا سالاد خوشمزه درست كرده و آن را به عنوان پيش‌غذا ميل كنيد. در ضمن شما مي‌توانيد هرقدر دوست داريد از اين سبزي‌ها ميل كنيد اما اگر مي‌خواهيد زودتر لاغر شويد به توصيه دكتر دوكان به اندازه رفع گرسنگي ميل كنيد.

مصرف هويج و چغندر هم در اين فاز مجاز است اما به خاطر نشاسته‌شان، نبايد زياد مصرف شوند. در ضمن تا زماني كه در فاز دوم هستيد سعي كنيد از مصرف سبزي‌هاي پرنشاسته‌ای مثل سيب‌زميني، برنج، ذرت، نخودفرنگي، لوبيا، عدس و آووكادو خودداري كنيد.

ورزش فراموش نشود

در طول فاز دوم بايد روزانه نيم‌ساعت پياده‌روي كنيد و از تحرك‌تان لذت ببريد. همچنين يادتان باشد كاهش وزن سريع‌تان در فاز حمله، ممكن است در روزهايي كه سبزي و سالاد مصرف مي‌كنيد، به خاطر تجمع آب اضافه در بافت‌ها، كمي بازگردد اما با شروع فاز سوم، دوباره به حالت قبل برمي‌گردد. پس وحشت نكنيد!

فراموش نكنيد رژيمي كه فقط بر پايه پروتئين استوار باشد، بي‌آبي بدن را به‌دنبال دارد چون رژيم سرشار از گوشت و لبنيات، سطح اسيداوريك و اوره را در خون بالا مي‌برد و این مسئله به مرور سلامت و شادابی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

تامین آب مورد  نیاز  بدن در یک رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد. از آنجا که بخش زیادی از بدن از آب تشکیل شده کم آبی می‌تواندتاثیر جبران ناپذیری بر بدن بگذارد، سلامت دستگاه‌های داخلی را به خطر بیندازد، پوست را دچار مشکل ‌کند و  خشکی و پیری زودرس همراه ‌آورد. از طرفی کم‌آبی توان و مقاومت بدن را در برابر رژیم و  ادامه روند درمان کم می کند.

بدون زجر لاغر شويد!

نترسيد!

مصرف محصولات پروتئيني سوخت‌وساز بدن را بيشتر مي‌كند براي همين بدن سعي مي‌كند براي تامين آب از بافت‌ها كمك بگيرد و آن را به كليه‌ها و دستگاه ادراري پمپ كند بنابراين بخشي از كاهش وزن شما به‌دليل دفع آبي است كه در بافت‌ها تجميع شده. اما وقتي دوباره شروع به خوردن سبزي‌ها مي‌كنيد، بدن به‌طور طبيعي مقداري آب در خودش حفظ مي‌كند. پس به محض بازگشت به روزهاي مصرف پروتئين خالص، آب اضافي دفع خواهد شد و شاهد كاهش وزن واقعي‌تان خواهيد بود.

در رژیم دوکان زياد و پرادويه بخوريد!

حواس‌تان باشد كه نه‌تنها همه وعده‌هاي غذايي روزانه‌تان را ميل كنيد، بلكه زياد هم غذا بخوريد و اصلا نگذاريد گرسنه شويد. درضمن موقع غذا خوردن هم آب بنوشيد!

اصلا به فكر حذف غذاهايي كه دوست داريد، نباشيد حتي همه تنقلاتي را كه در رژيم براي‌تان در نظر گرفته شده، ميل كنيد.

يادتان باشد غذاهاي‌تان را پرادويه درست كنيد كه ادويه زياد باعث تحريك منطقه هيپوتالاموس مغز شده و احساس سيري را در شما ايجاد مي‌كند. بهتر است با توجه به كارهاي روزانه‌تان يك برنامه ثابت تهيه كنيد تا به انجامش پايبند بمانيد.

رژیم دوکان بي‌عوارض هم نيست!

رژيم دوکان  با اينكه بسيار محبوب و كارآمد است اما در شروع ممكن است با عوارض جانبي مختلفي از جمله بوي بد دهان، خشكي دهان، خستگي، سرگيجه، بي‌خوابي و احساس تهوع ناشي از قطع مصرف كربوهيدرات‌ها مواجه شويد. همچنين در فاز حمله به خاطر عدم مصرف غلات كامل، ميوه و سبزي ممكن است دچار مشكلاتي از جمله يبوست شويد!

دانلود نرام افزار دوکان دایت جهت کنترل وزن و منوی غذایی
http://cafebazaar.ir/app/?id=com.Dukan.Diet&ref=share
(Visited 16 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *