سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / مقالات / نقش چربی CLAسوز در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن ، مقدار مصرف و زمان مصرف cla

نقش چربی CLAسوز در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن ، مقدار مصرف و زمان مصرف cla

بازدیدها: 10

نقش چربی CLAسوز

 نقش چربی  CLAسوز در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن ، مقدار مصرف و زمان مصرف cla

CLA یا لینولئیک اسید کونژوگه یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است و این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی می‌باشد. این یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. CLA برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل های CLA می‌باشد و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید می‌باشد. این محصول اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده است.

مزایای :CLA

  • ترکیب بندی بدن را با کاهش چربی بدن و نگهداری حجم ماهیچه‌ای تغییر می‌دهد.

 

CLA این کار را به چهار طریق انجام می‌دهد:

  • کاهش میزان چربی ذخیره شده بعد از غذا خوردن
  • افزایش تجزیه چربی در سلول های چربی
  • افزایش میزان متابولیسم چربی
  • کاهش تعداد سلول های چربی در بدن

 

این یکی از دلایل اصلی برای خرید CLA توسط افراد می‌باشد زیرا یکی از محصولات چربی سوز بدون کافئین می‌باشد. این محصول همانند محصولات دارای کافئین عمل نمی‌کند و بنابراین بسیاری از افراد از این محصول برای سوزاندن چربی‌ها و رسیدن سریع به نتایج استفاده می‌کنند.

شواهد ورای :CLA

بیش از ۶۰۰ مطالعه بر روی CLA ها در طی ۲۵ سال اخیر انجام شده است و ذکر همه آنها امکان پذیر نمی‌باشد، بنابراین در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

اسید لینولئیک کونژوگه چربی بدن را در افرادی که ورزش می‌کنند کاهش می‌دهد.

توضیح

: افراد داوطلب CLA یا نمونه دارونمایی را به مدت ۳ ماه دریافت کردند و از آنها خواسته شده که هیچ تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی خود در این مدت اعمال نکنند.

نتایج:

گروهی که از CLA استفاده کرده بودند به میزان قابل توجهی و در حدود ۱۷ الی ۲۱٫۳ درصد کاهش چربی داشتند و وزن آنها نیز کاهش پیدا کرده بود (از ۶۹٫۶ به ۶۸٫۹ کیلوگرم).

لینولئیک اسید کونژوگه (CLA) بافت چربی شکمی در مردان چاق میانسال دارای علایم سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد: آزمایش کنترل تصادفی.

توضیح:

افراد داوطلب CLA یا نمونه دارونمایی را به مدت ۴ هفته دریافت کردند و تغییری را در شیوه زندگی و رژیم غذای خود اعمال نکردند.

نتایج:

گروهی که از CLA استفاده کرده بودند قطر کمر خود را کاهش داده بودند و این کاهش در حدود یک اینچ بود.

استفاده از لینولئیک اسید به مدت یکسال حجم چربی بدن را در افراد سالم دارای اضافه وزن کاهش می‌دهد.

توضیح:

افراد چاق CLA و گروه دیگری نمونه دارونمایی را روزانه به مدت ۱ سال استفاده کردند.

نتایج:

میانگین چربی بدن در گروهی که از CLA استفاده کرده بودند ۶٫۹ تا ۸٫۷ درصد کمتر از افرادی بود که از نمونه بی‌تاثیر استفاده کرده بودند. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA     حجم چربی بدن در افراد دارای اضافه وزن را کاهش می‌دهد.

استفاده از مکمل لینولئیک اسید کونژوگه به مدت ۲۴ ماه نتایج مناسبی داشته و حجم چربی بدن را در افراد دارای اضافه وزن کاهش می‌دهد.

توضح:

در ادامه دوره استفاده یک ساله از مکمل این مطالعه انجام گرفت. افراد دارای اضافه وزن روزانه CLAدریافت کردند.

نتایج:

افرادی که در سال اول مطالعه چربی از دست داده بودند، سال دوم را نیز بدون چربی ادامه دادند و گروهی که در سال اول از نمونه دارونما استفاده می‌کردند از CLAاستفاده کردند و چربی قابل توجهی را از دست دادند. میزان لپتین در طول دوره بیش از ۲۰ درصد کاهش یافت. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA به مدت ۲۴ ماه عواقبی در پی نداشت.

تاثیر مکمل های لینولئیک اسید کونژوگه در طی تمرینات مقاومتی

توضیح:

زنان و مردان سالم در CLA یا نمونه دارونمای آن را در ورزش‌های مقاومتی به مدت ۷ هفته استفاده کردند. اندازه‌گیری‌ها قبل و بعد از اتمام مطالعه شامل وزن بدن، درصد چربی بدن، حجم چربی بدن و ضخامت ماهیچه ها بود.

نتایج:

بعد از ۷ هفته،

نقش لینولئیک اسید کوژوگه در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن در تعطیلات

چربیسوز سی ال ا cla

توضیح:

۴۰ زن و مرد سالم و دارای اضافه وزن در سنین ۱۸-۴۴ سال با شاخص حجمی ۲۵-۳۰ کیلوگرم بر متر مربع از CLA یا نمونه دارونمای آن به مدت ۶ ماه استفاده کردند. وزن بدن به صورت ماهانه قبل از فصل تعطیلات (آگوست ـ دسامبر)، فصل تعطیلات (نوامبرـ دسامبر) و بعد از تعطیلات (ژانویه ـ مارس) اندازه گیری شد.

نتایج:

در مقایسه با گروهی که از CLA استفاده کرده بودند، گروهی که از دارونما استفاده کرده بودند در طی فصل تعطیلات افزایش وزن قابل توجهی داشتند. در گروه دارونما، تغییر وزن در تعطیلات بیشتر از دوره پیش از تعطیلات بود. تغییر در ترکیب‌بندی بدن در طی دوره شش ماهه در استفاده از CLA بسیار خوب بود و چربی بدن به طور قابل توجهی کاهش یافته بود.

CLA ابتدا در دهه ۹۰ به عنوان مکمل ارائه شد اما از فروش خوبی برخوردار نبود. این مطالعات نشانگر تفکر فعلی در مورد CLA مس باشد و به افراد کمک می کند تا به دلیل محبوبیت کنونی آن پی ببرند.

محصولات CLA و میزان مصرف:

CLA در دو حالت مستقل و محصولات فرمولی ارائه می‌شود. اگرچه برند تونالین مشهور می‌باشد اما تمام محصولات CLA را این تولید کننده تامین نمی‌کند. کلارینول نیز یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده می‌باشد ولی این محصول منبع طبیعی محصول را ذکر نکرده است. محصولات دیگر CLA حاصل از روغن کافشه می‌باشند. در برخی از موارد، منبع بر روی برچسب نیز ذکر نشده است. بنابراین زمانی که تصمیم به خریداری گرفتید، مطالعه برچسب ضروری می‌باشد و سعی کنید از نمونه‌های مشهور آن خریداری نمایید. من به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از خرید تحقیقاتی را بر روی دو برند مشهور انجام دهید تا انتخاب درستی داشته باشید. در میان محصولات فرمولی، CLAمعمولا بخشی از ترکیبات چربی های سالم می‌باشد که برای چربی سوزی به کار برده می‌شوند. مجموعه از محصولات وجود دارند که بر این اساس ساخته شده‌اند اما در مورد عملکرد آنها اطلاعاتی موجود نمی‌باشد. بسیاری از افراد نیز از CLA به منظور خودداری از کافئین استفاده می‌کنند.

CLA معمولا به صورت کپسول های ژله‌ای عرضه می‌شود و در محصولات فرمولی به صورت پودر به‌کار رفته است.

مقدار مصرف CLA

میزان مصرف آن ۱-۲ تا سه بار در روز می‌باشد و قدرت آن از ۱۰۰۰ میلی‌گرم تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم در هر کپسول ژله‌ای متغیر می‌باشد. طبق معمول، مطالعه بر چسب ضروری بوده و پیروی از دستورالعمل موجود توصیه می‌شود.

زمان مصرف 

همراه با وعده های اصلی

توجه

مقاله فوق تهیه و ترجمه شده از به روز ترین منابع علمی میباشد

در صورتی که به  پاسخ سوال خود را در این مقاله دست نیافتید

میتوانید از طریق کامنت زیر پست  سوال خود را برای ما مطرح کنید، در سریعترین زمان ممکن تیم بادی پرشیا پاسخ شما را بر اساس اخرین یافته های علمی قرار میدهد

(Visited 10 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *