سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / پاکسازی و درمان / پاکسازی صفرا و کبد برای بدنسازان و افراد داری کبد چرب

پاکسازی صفرا و کبد برای بدنسازان و افراد داری کبد چرب

بازدیدها: 221

روش اول

با نمک سولفات منیزیم

 

پاکسازی کبد و صفرا با نک فرنگی یا سولفات منیزیم

زمان:
پاکسازی به مدت دو روز با سکوت کامل
۱_صبح: صبحانه خیلی سبک بدون لبنیات و چربی . لطفا ” فقط” موارد یاد شده میل شود.
(بخار پز: سیب زمینی، ھویج، لوبیا سبز، قارچ، کدو، براکلی ھمراه با میوه جات و نصف موز که با عسل و دارچین مخلوط شده باشد.)
نکته: موارد فوق فقط تا ساعت ۲ ظھر قابل استفاده است و بعد از این ساعت خوردن آنھا ممنوع است.
۲_ ساعت ۶ بعد از ظھر : اولین لیوان آب با یک قاشق غذا خوری سولفات منیزیم مخلوط و میل شود.
۳_ ساعت ۸ شب: لیوان دوم میل شود.
۴_ ساعت ۹:۴۵ شب : نصف لیوان آب گریپ فروت با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط شود و میل نمایید.

نکته: برای نوشیدن مخلوط فوق در رختخواب باشید و سپس آرام آرام میل کنید و به آھستگی به مدت ۴۰دقیقه به پشت بخوابید و تکان نخورید و زیر سرتان یک بالش اضافه کنید و در آرامش بخوابید .

۵ _ساعت ۶ صبح روز بعد(روز دوم ) سومین لیوان آب و سولفات منیزیم را میل نمایید.
۶_ساعت ۸ صبح: لیوان چھارم را میل نمایید.
۷ _ھر زمانی که به دستشویی بروید اگر سنگھای سبز پر رنگ با مدفوع خارج شد باید ۴۵ روز بعد این شستشو را تکرار نمایید ولی اگر سنگ ھا قھوه ای بود ۱۴ روز بعد تکرار شود.
۸_ ساعت ۱۲ ظھر: رفع گرسنگی کنید . البته سبک و با۱/۴ خوراکی ھایی که در صبحانه روز اول میل کردید.
۹_ ساعت ۲ بعد از ظھر: رفع گرسنگی با۱/۶ خوراکی ھا
۱۰_ ساعت ۶ بعد از ظھر: روزه را کامل شکسته و شوید پلو با ماھی کباب شده میل نمایید.

 

روش دوم  پاکسازی برای افراد ورزشکار و بدنسازانی که کبد های سمی ناشی از دوره های استرویید دارند

 

 

نحوه اجرای تکنیک تخلیه کبد

تئوری تخلیه و پاکسازی کبد بر این اصل استوار است که ده‌ها سنگ کیسه صفرا وجود دارند که ارتباط بین کبد و کیسه صفرا را قطع کرده‌اند. به همین دلیل کبد، صفرا به اندازه کافی تولید نمی‌کند. صفرا هم از باکتری‌ها و سمومی تشکیل شده است که کبد از بدن فیلتر کرده است.

مواد لازم برای تخلیه  و پاکسازی کبد:

 • آب سیب یا مکمل اسید مالیک
 • ۴ قاشق چایخوری نمک سولفات منیزیم
 • نصف فنجان روغن زیتون
 • ۱ گریپ فروت بزرگ یا ۳ عدد لیمو
دستور مصرف:
 • برای ۴-۵ روز تا جایی که می‌توانید سیب یا آب سیب مصرف کنید. شما می‌تو‌انید اسید مالیک هم مصرف کنید. در ۲ روز آخر ۲۳۶ میلی‌لیتر آب سیب را هر ۲-۳ ساعت مصرف کنید.
 • در روز ششم صبحانه‌ای سبک بدون چربی مصرف کنید. این باعث خواهد شد تا صفرا در کبد انباشته شود.
 • در ساعت ۲ بعد از ظهر همان روز ۴ قاشق چایخوری نمک سولفات منیزیم را با ۳ فنجان آب مخلوط کنید. بعد از این ساعت هیچ غذایی مصرف نکنید. این خیلی مهم است. این مخلوط را درون یخچال قرار بدهید.
 • در ساعت ۶ بعد از ظهر به اندازه سه چهارم فنجان از مخلوطی که در یخچال گذاشته بودید را مصرف کنید. همین حالا بگویم که مزه خیلی بدی می‌دهد! اما می‌توانید یک هشتم پودر ویتامین C را به این ترکیب اضافه کنید تا طعمش بهتر شود.
 • در ساعت ۸ بعد از ظهر سه چهارم فنجان دیگر مصرف کنید. شما کار خود را انجام داده‌اید و حالا باید منتظر تخلیه کبد باشید. هیچ کاری نباید بعد از تخلیه کبد انجام بدهید فقط بنشینید و استراحت کنید.
 • در ساعت ۹:۴۵ شب نصف فنجان روغن زیتون را به ترکیب خود اضافه کنید. آب گریپ فروت را داخل این ترکیب بریزید. پالپ‌ها را داخل ترکیب اضافه نکنید! این ظرف را به خوبی به هم بزنید.
 • در ساعت ۱۰ شب این ترکیب را میل کنید.
  به محض اینکه این ترکیب را میل کردید دراز بکشید و هیچ کاری هم نکنید. این خیلی مهم است. حتی دندان‌تان هم را مسواک نزنید. به روی سمت راست بدن خود دراز بکشید طوری که زانوی پای راست شما به سمت چانه شما بالا آمده باشد. این کار را به مدت ۲۰ دقیقه ادامه بدهید. هیچ حرکتی نکنید.
 • بعد هم بخوابید. صبح روز بعد وقتی از خواب بیدار می‌شوید سه چهارم باقی مانده نمک سولفات منیزیم را مصرف کنید. می‌توانید دوباره بخوابید.
 • ۲ ساعت بعد باقی مانده ترکیب را مصرف کنید.
  بعد از ۲ ساعت می‌توانید شروع به خوردن بکنید اما هیچ میوه‌ی جامدی مصرف نکنید. با مایعات شروع کنید.
چه چیزی باید انتظار داشته باشید؟

صبح روز بعد شما باید به نوعی اسهال داشته باشید و بعداً در دستشویی سنگ کیسه صفرا را پیدا خواهید کرد! بعضی از افراد فقط چند سنگ کیسه صفرا را مشاهده می‌کنند اما بعضی دیگر شاهد صدها سنگ کیسه صفرا هستند. رنگ سنگ کیسه صفرا سبز و شکل آن گرد است.

 

 

دستور پاکسازی کبد و کیسه ی صفرا

 بی تردید مهمترین گامی که یک انسان ممکن است برای سلامتی خود بردارد همانا پاک ساختن کبد و کیسه ی صفرا از انواع سنگ های مجاری صفراوی است.  پاکسازی کبد مستلزم اختصاص ۶ روز به آمادگی مقدماتی و بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت به پاکسازی اصلی است.  برای انجام این کار نباید مریض باشید. مثلاً نباید هیچیک از علائم سرماخوردگی در شما باشد.

 مواد مورد نیاز:

 • چهار لیتر آب سیب طبیعی
 • ۸۰ گرم نمک سولفات منیزیم (sulphate magnesium) که میان انگلیسی زبانها به “نمک اِپسوم ” (Epsom salts) و میان آلمانی زبانها به “بیتر سالز” (Bittersalz) معروف است. 
 • سه چهارم لیتر یا ۷۵۰ میلی لیتر آب تازه برای مخلوط نمودن با سولفات منیزیم.
 • ۱۲۰ میلی لیتر یا نصف لیوان روغن زیتون خالص و اصل
 • ۱۸۰ میلی لیتر (حدود سه چهارم یک لیوان) آب  گریپ فروت تازه که پُرزهای آن گرفته شده باشد. ترجیحاً گریپ فروتی که رنگ داخل آن صورتی رنگ است.  در صورت یافت نشدن گریپ فروت می توانید از ترکیب آب لیمو و پرتقال تازه استفاده کنید.
 • دو ظرف در دار شیشه ای یا پلاستیکی.  یکی برای مخلوط کردن سولفات منیزیم با آب تازه و دیگری برای مخلوط کردن روغن زیتون و آب گریپ فروت.  ظرفی که درجه دار است کار اندازه گیری را ساده می کند.

هر کدام از مواد فوق خواصی دارد.  سولفات منیزیم خاصیت مُلین و پاک کنندگی دستگاه گوارش را دارد و در اروپا به طور معمول در همه داروخانه ها یافت می شود و صد گرم آن به کمتر از دو یورو به فروش می رسد.  این نمک مجاری صفراوی داخل کبد و کیسه صفرا را خوب باز می کند تا سنگ ها به سهولت کبد و کیسه ی صفرا را ترک کنند.  ضمناً این نمک مواد زایدی را که ممکن است عبور سنگها را سد کنند تحلیل می برد.  آب سیب به منظور پاک سازی کبد خواص زیر را دارد.  “اسید مالیک” (Malic Acid) موجود در آن چسبندگی سنگها به جداره ی داخلی مجاری صفراوی کبد را کم و خود سنگها را نرم و عبور آنها را در مجاری صفراوی تسهیل می کند.  آب سیب خاصیت پاک کنندگی قوی دارد.  ضمناً اثر تخمیری آن به باز شدن مجاری صفراوی کمک می کند.  روغن زیتون و گریپ فروت هم کبد را به ترشح صفرای فراوان وا می دارند تا سنگهای داخل مجاری کبد به خارج کبد هدایت شوند.  همانطور که آب فراوان زباله های داخل جوی آب را بهتر به حرکت در می آورد.

 کار های مقدماتی مهم:

 • به مدت ۶ روز، روزی یک لیتر آب سیب تازه بنوشید.  آن را در طی روز و بین وعده های غذایی بنوشید.  آب سیب را هنگام صرف غذا، بلافاصله پیش از غذا و شب ها ننوشید زیرا کبد را سرد می کند و کارایی پاک سازی را کاهش می دهد.  ضمناً نوشیدن روزانه یک لیتر آب سیب به معنی تعطیل کردن نوشیدن ۸ لیوان آب روزانه نیست.
 • در طول این هفته ی مقدماتی از خوردن خوراکی ها و نوشیدنی های سرد یا یخی خودداری کنید.  تمام خوراکی ها و نوشیدنی ها باید گرم باشند یا دست کم هم دمای اتاق باشند.  به منظور آماده سازی کبد برای پاک سازی اصلی سعی کنید در این هفته از خوراکی های حیوانی، لبنیات و غذای سرخ شده پرهیز یا خیلی کم استفاده کنید.  پر خوری هم توصیه نمی شود.
 • بهترین موقع پاک سازی اصلی کبد دو روزآخر هفته است زیرا تحت فشار نیستید و زمان کافی برای استراحت دارید.  اگر چه پاکسازی کبد در هر روز ماه که باشد موثر است امّا سعی کنید آنرا در ده روز آخر ماه قمری انجام دهید.  از پاکسازی اصلی کبد در روزی که ماه کامل است خودداری کنید زیرا بدن در روزی که ماه کامل است آب بیشتری در مغز و بافت ها نگه می دارد. روز نخست ماه نو بهترین موقع برای انجام پاکسازی اصلی است.
 • در چند روزی که مشغول برنامه ی پاکسازی کبد و کیسه ی صفرا هستید از مصرف داروها، ویتامینها و مکمل های غذایی که مطلقاً ضروری نیستند پرهیز کنید.  مهم است که کاری اضافی برای کبدی که می خواهد خود را تمییز کند ایجاد نکنید.
 • حتماً روده ی خود را قبل و بعد از پاکسازی کبد تمیز کنید.  تخلیه منظم روزانه نشانه ی مسدود نبودن روده نیست.  پاک سازی روده چند روز پیش از پاکسازی کبد و ترجیحاً در روز ششمی که آخرین لیتر آب سیب را می نوشید از ناراختی یا حالت تهوع احتمالی که ممکن است در روز پاکسازی اصلی کبد رخ دهد جلوگیری یا احتمال آن را کاهش می هد.  از بازگشت مخلوط روغن زیتون و گریپ فروت یا غذای هضم شده از روده ی کوچک به داخل معده هم جلوگیری می کند.  روشهای متعددی برای پاکسازی روده وجود دارد مانند استفاده از برخی دارو های گیاهی و مکمل های غذایی که در برخی از داروخانه ها به فروش می رسد. (۳) به عنوان مثال نوشیدن سه لیوان آب گرم نیم ساعت پیش از صبحانه که لیوان اوّل و دوّم آن با یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه ی سیب — ترجیحاً تصفیه نشده — ترکیب شده باشد راه خوبی برای پاکسازی دستگاه گوارش است.  به جای سرکه ی سیب می توان از آب یک عدد لیموی بزرگ یا چهار عدد لیموی کوچک (شیرازی) هم استفاده کرد.  اجرای این برنامه به صورتی عادتی مادام العمر آثار مثبت بی شماری برای سلامتی دارد.  البته خود سولفات منیزیمی که روز پاکسازی اصلی کبد استفاده خواهید کرد روده ها را کامل تخلیه می کند.
 • کارهایی که باید در روز ششمی که آخرین لیتر آب سیب را می نوشید یا روز پاکسازی اصلی کبد انجام دهید.از خواب زود تر بر خیزید و یک لیتر آب سیب را تا پیش از ظهر بنوشید. هنگام صبحانه از خوراکی های زیر جداً پرهیز کنید:  شکر، قند، دیگر شیرین کننده ها، ادویه جات، شیر، کره، روغن های مختلف، ماست، پنیر، گوشت، تخم مرغ، خشکبار، کلوچه و شیرینی، کُرن فلکس سرد و موارد مشابه.  می توانید ترجیحاً خوراکی گرمی که از بلغور درست شده است (oatmeal) میل کنید.  نان، گوجه، خیار، میوه، آب میوه و امثالهم هم می توانید صرف کنید.  برای ناهار سبزیجات و سیفی جات بخار پز و کمی نمک دریا برای خوش طعم شدن آن میل کنید.  عدس پلو بدون روغن هم می توانید درست کنید.  دوباره تکرار می کنم که هیچ خوراکی حیوانی، پروتئینی، کره و روغن استفاده نکنید زیرا هنگام شروع پاکسازی کبد ممکن است احساس ناخوشی کنید.  بعد از ساعت ۱۳:۳۰ بعد از ظهر هیچ خوراکی یا نوشیدنی به جز آب مصرف نکنید زیرا ممکن است برای خروج سنگها از کبد با مشکل مواجه شوید.  برنامه ی زیر را دقیق و بدون هیچگونه تغییری اجرا کنید.

 پاک سازی اصلی کبد:

 ساعت ۱۸:۰۰: ۸۰ گرم (هشتاد گرم) نمک سولفات منیزیم و ۷۵۰ میلی لیتر (سه چهارم یک لیتر) آب تازه و نجوشیده را در ظرف شیشه ای یا پلاستیکی در بسته ریخته و کاملاً حل کنید به شکلی که ذره معلقی از سولفات منیزیم باقی نماند.  یک چهارم این محلول که قدری از یک لیوان کمتر است را بنوشید.  طعم آن قابل تحمل است امّا در صورت لزوم می توانید پشت سر آن یکی دو جرعه آب بنوشید تا اگر طعم تلخی در دهان احساس می کنید خنثی شود یا به جای آن می توانید مقدار کمی آب لیمو تازه به محلول اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.  بعضی ها آن را با با نی پلاستیکی بلندی می نوشند تا محلول تماس کمی با زبان داشته باشد.  بسیاری از افراد گرفتن هنگام نوشیدن محلول فقط بینی خود را می گیرند.

 ساعت ۱۹:۰۰: در صورت نیاز می توانید یک لیوان آب خالی بنوشید.

 ساعت ۲۰:۰۰:  دومین لیوان محلول سولفات منیزیم را بنوشید.

 ساعت ۲۱:۰۰: در صورت نیاز می توانید یک لیوان آب خالی بنوشید.

 ساعت ۲۱ تا ۲۱:۴۰ :  سعی کنید یکی دو بار یا بیشتر به دستشویی بروید تا روده کاملاً تخلیه شود تا بعد از ساعت ۲۲:۰۰ مجبور نشوید از بستر برخیزید که ممکن است به خروج سنگهای کمتری منتهی شود.

 ساعت ۲۱:۴۵: دو گریپ فروت (یا چند پرتقال و لیمو) را خوب بشوئید.  آب آنها را گرفته و پرز هایش را خارج کنید.  حدود سه چهارم یک لیوان (۱۸۰ میلی لیتر) آب  گریپ فروت تازه بدون پُرز نیاز دارید.  آب  گریپ فروت و نصف لیوان (یا۱۲۰ میلی لیتر) روغن زیتون خالص و اصل را در ظرفی شیشه ای یا پلاستیکی ریخته و در آن را محکم بسته و حداقل بیست بار با شدت بهم بزنید تا کاملاً آبکی شود.  حالت مطلوب این است که این محلول را سر ساعت ۲۲:۰۰ بنوشید امّا اگر نیاز دارید به دستشویی بروید نوشیدن آن را حداکثر ۱۰ دقیقه به تأخیر بیاندازید.

 ساعت ۲۲:۰۰:  کنار تخت خواب خود بایستید (ننشینید) و این نوشیدنی را در صورت امکان بدون وقفه بنوشید.  برخی ترجیح می دهند آن را به کمک نی پلاستیکی بلندی بنوشند.  به نظر می رسد که گرفتن سوراخهای بینی موقع نوشیدن راحتترین کار باشد.  اگر ضروری بود ذره ای عسل بین جرعه ها بخورید تا محلول روان تر پایین برود.  اکثر افراد در نوشیدن محلول در یک ضرب و بدون انجام کارهای اضافی مشکلی ندارند.  نوشیدن را بیش از پنج دقیقه طول ندهید.  فقط افراد مُسن یا ضعیف از نظر جسمی می توانند نوشیدن را لختی بیشتر طول بدهند.

 لطفاً حالا فوراً روی تخت دراز بکشید !

 این کار برای کمک به خروج سنگها بسیار ضروری است.  چراغ اتاق را خاموش کنید و به پشت روی تشک دراز بکشید و دو بالشت زیر سر خود بگذارید به طوری که سطح سَر شما از شکمتان بلندتر باشد.  حفظ این شیب برای خروج سنگها ضروری است.  اگر در این حالت راحت نیستید، به پهلوی سمت راست خود بچرخید و زانوهایتان را به طرف داخل و سرخود جمع و سعی نمائید ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بی حرکت بمانید و صحبت نکنید.  حواستان را به طور کامل متوجه کبد خود کنید.  برخی از افراد کیسه ی آب گرم روی ناحیه کبد می گذارند یا روغن کرچک گرم شده روی آن ناحیه می مالند تا کبد خوب گرم و منبسط شود تا سنگهای بیشتری از آن خارج شود.

 ممکن است احساس کنید که سنگها مانند تیله ها در طول مجاری صفراوی کبد غلت می خورند.  هیچ گونه انقباض عضلانی و دردی در ناحیه کبد احساس نخواهید کرد زیرا منیزیم موجود در سولفات منیزیم دریچه های مجاری صفراوی کبد را کاملاً باز و منعطف نگه می دارد و خود صفرایی که همراه سنگها روان می شود مجاری کبد را به خوبی روغن کاری می کند.  (این وضعیت با وضعیت افرادی که سنگ کیسه ی صفرا دارند و گاه و بی گاه دچار حمله می شوند فرق دارد زیرا در حالت اخیر منیزیم و صفرا حضور ندارند).  اگر می توانید سعی کنید بخوابید.

 اگر در طول شب به قضای حاجت نیاز افتاد کوتاهی نکنید.  هر چند قدری زود است امّا ببینید سنگی خارج شده است (همرنگ نخود فرنگی یا قهوه ای مایل به کِرم رنگ).  احتمال دارد در طول شب یا ساعات اولیه صبح قدری حالت تهوع به شما دست دهد.  این حالت به خاطر تخلیه ی ناگهانی سنگها و سموم از کبد و کیسه ی صفرا است که مخلوط روغن و گریپ فروت را به عقب و به داخل معده می رانند.

 روز بعد:

 ساعت ۶ صبح:  سومین لیوان محلول سولفات منیزیم را بنوشید ( اگر خیلی تشنه بودید ابتدا یک لیوان آب گرم بنوشید).  می توانید استراحت، مطالعه یا مراقبه (تمرین حواس جمعی) کنید.  اگر هنوز خوابتان می آید می توانید دوباره به رختخواب برگردید.  البته بهتر است که در این زمان بدن در حالت عمودی بماند .  اکثر افراد حالشان در این ساعت خوب است و ترجیح می دهند چند حرکت کششی سبک مثل یوگا انجام دهند.

 ساعت ۸ صبح: چهارمین و آخرین لیوان محلول سولفات منیزیم را بنوشید.

 ساعت ۱۰ صبح:  آب میوه تازه مانند آب گریپ فروت یا پرتقال یا هر آب میوه دیگری بنوشید.  نیم ساعت بعد می توانید چند تکه میوه ی تازه تناول کنید.  یک ساعت بعد می توانید صبحانه یا ناهار بخورید امّا سنگین نباشد. تا شب و روز بعد وضعیت شما به حالت عادی بر می گردد و نخستین علایم بهبودی سلامتی را احساس خواهید کرد.  در دو و سه روز بعد هم سنگین غذا نخورید.  فراموش نکنید که کبد و کیسه ی صفرای شما یک “جراحی” عمده را پشت سر گذاشته اند منتها بدون آثار مضر (بیهوشی، پارگی، بخیه، درد، دارو و …) و هزینه ی بالا ی آن !

 ۳٫ چه نتایجی را می توانید از این لحظه به بعد انتظار داشته باشد؟

 پیش از ظهر و به احتمال بیشتر بعد از ظهر همان روز چند بار اجابت مزاج آبکی خواهید داشت.  ترکیب آنها در یکی دو بار نخست، سنگهای صفرایی و مقداری پس ماند خوراکی است و موارد بعدی فقط از سنگ و آب تشکیل شده است.  بیشتر سنگها در دستشویی فرنگی معلق می شوند زیرا ترکیبات صفرایی دارند.  آنها در طیفی از رنگ های سبز دیده می شوند و ممکن است مانند سنگ جواهر روشن و براق هم باشند (به عکسهای بالا نگاه کنید).  تنها صفرای کبد است که سنگها را سبز رنگ می کند.  سنگهای صفرایی اندازه ها، رنگها و اشکال مختلفی دارند.  آنها که روشنترند به تازگی درست شده اند.  سنگهایی که سبز تیره اند قدیمی ترند.  برخی اندازه ی نخودند یا کوچکتر و اندازه ی برخی دیگر ممکن است به یک اینچ (۲٫۵ سانتی متر ) هم برسد. 

 به سنگهای قهوه ای مایل به زرد و سفید هم توجه کنید.  آنهایی که بزرگترند ته نشین می شوند.  اینها سنگهای صفرایی آهکی یا کلسیمی هستند که از کیسه ی صفرا خارج شده اند.  از مواد سمّی سنگین تری درست شده اند و میزان کمی هم کلسترول دارند.  به دلیل عملکرد آب سیب تمام سنگ های سبز و مایل به زرد نرم هستند.

 ممکن است در دستشویی فرنگی لایه ای از مواد زاید سفید یا قهوه ای مایل به زرد یا کف معلق ببینید.  این کف از میلیونها کریستال های کلسترولی ریز سفید رنگ که لبه های تیزی دارند تشکیل شده اند که به سادگی می توانند مجاری ریز صفرایی را پاره کنند.  خلاصی از آنها نیز بسیار مهم است.

 برای درمان قطعی اِلتهاب کیسه‌ی زلالی (به ویژه در مفصل شانه و بازو)، درد کمر، آلرژی ها و دیگر مشکلات جسمی و جلوگیری از بروز بیماریها ضروری است که همه ی سنگها را از کبد خود خارج کنید.  این امر مستلزم ۸ تا ۱۰ بار پاکسازی کبد است که می توان در فواصل یک ماهه انجام داد.  از هفته سوم می توانید ۶ روز آمادگی مقدماتی را شروع کنید.  استثناعاً می توان بین پاکسازی اوّل و دوّم دو هفته فاصله گذاشت.  در مرتبه های بعدی فاصله ی پاکسازی ها را کوتاه تر از یک ماه نکنید.  اگر نمی توانید به فواصل یک ماهه پاکسازی کنید می توانید فاصله ی طولانی تری بین پاک سازیها قایل شوید. 

 موضوع مهمی که باید به خاطر سپرد این است که به محض شروع فزایند پاکسازی باید آن را آنقدر ادامه دهید تا در دو پاکسازی آخر سنگی مشاهده نکنید.  کبدی که نصف سنگهایش خارج شده را نباید برای مدتی طولانی (سه ماه یا بیشتر) به حال خود رها کرد زیرا ناراحتی که  تجربه خواهید کرد نسبت به زمانی که پاکسازی را شروع نکرده اید  بیشتر خواهد بود.  کبد بلافاصله پس از پاکسازی نخست موثرتر کار خواهد کرد و شما بهبودی ناگهانی در وضعیت سلامتی خود شاهد خواهید بود حتا گاهی اوقات ظرف چند ساعت ازانجام پاکسازی.  دردها تسکین می یابد، انرژی زیاد می شود و حافظه و ذهن به طور چشمگیری بهبود می یابد.

 امّا تنها ظرف چند روز از پاکسازی نخست، سنگها از پشت کبد به سمت جلو و دو مجاری صفراوی اصلی کبد حرکت می کنند و از این رو ممکن است برخی یا تمام علائم پیشین ناراحتی کبد دوباره ظاهر شوند.  امّا همه ی این حالات تنها نشان دهنده ی این امر است که مقداری از سنگها هنوز در کبد باقی مانده و آماده ی پاکسازی در نوبت بعدی هستند.  با این وجود توانایی خود کبد در بازسازی و پاکسازی خودش به طور چشمگیری افزایش می یابد و در نتیجه کارایی این عضو بسیار مهم بدن دو چندان می شود.

 مادامی که هنوز سنگهای کوچکی وجود دارند که از داخل برخی از هزاران مجاری صفراوی کوچک به داخل هر یک از هزاران مجاری صفراوی بزرگتر حرکت می کنند، امکان آن وجود دارد که به هم چسبیده و سنگهای بزرگتری درست کنند و در نتیجه برخی از علائم ناراحتی های پیشین مانند درد پشت، سر درد، گوش درد، مشکل دستگاه هاضمه، نفخ شکم، تند خویی، خشم و مشابه را بر گردانند البته با شدتی کمتر.

 اگر دو بار پاکسازی صحیح و پشت سر هم به خروج سنگهای صفراوی منتهی نشد — این وضعیت معمولاً پس از ۶ تا ۸ مرتبه پاکسازی و در موارد حاد پس از ۱۰ تا ۱۲ مرتبه پاکسازی تجربه می شود — می توان گفت که کبد شما از سنگ پاک شده است.  با این وجود توصیه می شود که پاکسازی کبد را هر ۶ تا ۸ هشت ماه یکبار تکرار کنید.  هر پاکسازی کارکرد کبد را بهتر می کند و سموم و سنگهای جدیدی را که ممکن است طی این مدت شکل گرفته باشند خارج می کند.

 تذکر مهم:  هنگامی که دچار بیماری حادی هستید حتا اگر یک سرماخوردگی ساده باشد هرگز به پاکسازی کبد مبادرت نکنید.  البته اگر دچار یک بیماری کهنه و مزمن هستید پاکسازی کبد بهترین کاری است که می توانید برای خود انجام دهید.  امّا اگر در حال مصرف داروهای تجویز شده ی دکتر ها مانند آنتی بیوتیک، استروئید یا هورمونی، مسکن درد، داروهای پایین آورنده ی کلسترول یا داروهای مشابه هستید به پاکسازی دست نزنید.  دلیل آن روشن است: کبد نمی تواند همزمان این داروها را تجزیه و خارج کند و کاری را که به عهده این داروها گذاشته شده انجام دهد.  مناسب است پاکسازی را دست کم ده روز پس از توقف این داروها انجام دهید.

 اهمیت پاکسازی روده ها و کلیه ها

 پاکسازی کبد یکی از ارزشمند ترین و موثرترین روش های بازیابی سلامتی است.  اگر دستور پاکسازی را مو به مو اجرا کنید و از اعمال سلیقه ی شخصی خودداری نمائید خطری متوجه شما نخواهد شد.  با وجودی که پاکسازی کبد به تنهایی نتایج شگفتی دربردارد امّا حالت مطلوب آن است که آن را پس از پاکسازی روده و کلیه ها انجام دهید.  پاکسازی روده ها خروج کامل سنگ های کبد از روده ی بزرگ را تضمین می کند.  پاکسازی قبلی کلیه ها نمی گذارد که سمومی که در حین پاکسازی کبد از آن خارج می شود زحمتی برای این عضوهای حیاتی ایجاد کند.  البته اگر تا به حال مشکل کلیه، سنگ کلیه یا عفونت مثانه نداشته اید می توانید ابتدا روده ها، سپس کبد و مجدداً روده ها را تمییز کنید.  اگر در ایران هستید از عطاری های معتبر گیاهان تمییز کننده ی روده ها را تهیه کنید.  اگر در خارج از ایران اقامت دارید می توانید از داروخانه ها یا وب سایت های معتبر داروی طبیعی پاکسازی روده ها که اکثرا ً به نام “colon cleanse” به فروش می رسد را ابتیاع نمائید.  با این وجود سعی کنید که کلیه های خود را پس از سه یا چهار بار پاکسازی کبد و همچنین پس از پاکسازی نهایی کبد به کمک داروهای گیاهی تمییز کنید.

 کسانی که روده هایشان دچار گرفتگی است یا همواره از یبوست رنج برده اند باید دست کم دو یا سه مرتبه روده های را پیش از نخستین پاکسازی کبد تمییز نمایند.  مجدداً تاکید می شود که ظرف سه روز پس از پاکسازی کبد روده های خود را پاکسازی کنید زیرا خارج کردن سنگ های کبد و کیسه ی صفرا ممکن است تعدادی سنگ یا مواد سمی زاید در روده ها به جا بگذارد.

 چگونگی مصرف آب در حین پاکسازی کبد

شما می توانید در هر زمانی در حین پاکسازی کبد آب بنوشید به جز نیم ساعت پیش و نیم ساعت پس از نوشیدن محلول سولفات منیزیم.  بعلاوه سعی کنید بین ۹:۳۰ شب تا ۲ بامداد نیز آب ننوشید.  در غیر موارد فوق، هر زمان احساس تشنگی کردید می توانید آب بنوشید.

 جایگزین های احتمالی آب سیب، نمک سولفات منیزیم و روغن زیتون

 برخی افراد از جمله مبتلایان به مرض قند(diabetes)، کمبود قند خون (hypoglycemia

عفونت قارچی، سرطان و یا زخم معده ممکن است که با نوشیدن روزانه یک لیتر آب سیب به مدت شش روز مشکل داشته باشند.  اگر شما هم جزو این گروه هستید می توانید از پودر مالیک اسید (malic acid powderاستفاده کنید.  یک قاشق مرباخوری از این پودر را در یک لیتر آب معمولی خوب حل کنید و این کار را هر روز و به مدت شش روز پیش از پاک سازی کبد انجام دهید.  جایگزین دوّم مخلوط نمودن یک هشتم لیتر آب زغال اخته (cranberry juice) با یک هشتم آب معمولی برای مصرف یک روز و تکرار آن به مدت شش روز است.  جایگزین سوم مخلوط نمودن یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه ی سیب در یک لیوان آب و نوشیدن چهار لیوان از این مخلوط در روز و تکرار آن به مدت شش روز است.  هر کدام از محلول های فوق در نرم کردن سنگ های کبد و کیسه ی صفرا موثر هستند.

 اگر به هر دلیلی قادر به تحمل نمک سولفات منیزیم نیستید می توانید از  پودر سیترات منیزیم (magnesium citrate) استفاده کنید.  البته کارایی سیترات منیزیم از سولفات منیزیم کمتر است.

 اگر به هر دلیلی قادر به تحمل روغن زیتون نیستید می توانید از روغن فندق (macadamia oil)، روغن تصفیه نشده هسته ی انگور یا آفتاب گردان استفاده کنید.  البته روغن زیتون اصل موثرترین روغن برای پاکسازی کبد است.

 اگر دچار بیماری کیسه صفرا هستید یا کیسه صفرا ندارید

 اگر دچار بیماری کیسه صفرا هستید یا کیسه صفرا ندارید به مدت سه هفته پیش از پاکسازی کبد آب زغال اخته به ترتیب فوق بنوشید.

 حالت تهوع و استفراغ پس از نوشیدن مخلوط روغن زیتون و آب گریپ فروت

 هر چند احتمال آن بسیار دور است امّا امکان دارد که پس از نوشیدن مخلوط روغن زیتون و آب گریپ فروت حالت تهوع و استفراغ به شما دست دهد.  می توانید تکه ای زنجفیل را در فلاکس آب داغ بگذارید و آب آن را بنوشید تا حال بهم خوردگی شما را فوراً متوقف کند.  روش موثر دیگر برای توقف آنی این حالت مصرف یک قرص اسید هیدروکلرید (hydrochloric acid – HCL) یا دو قاشق غذاخوری آب اَلوورا (aloe vera juice) است. این روش محل اتصال مری و معده را می بندد و از برگشت مخلوط روغن زیتون به داخل مری جلوگیری می کند.

 حالت نادر تهوع و استفراغ پس از نوشیدن مخلوط روغن زیتون و آب گریپ فروت به این علت است که کیسه ی صفرا سنگها و صفرا را با چنان نیرویی به بیرون می راند که صفرا روغن را به داخل معده بر می گرداند و هنگامی که روغن و مقداری صفرا به داخل معده بر می گردد احتمال دارد که حالت تهوع و استفراغ را ایجاد کنند.  البته این حالت مانع از خروج سنگها از کبد و کیسه ی صفرا نمی شود.

 اهمیت نوشیدن آب فراوان و مصرف خوراکی های پروبیوتیک پس از پاکسازی کبد

 پاکسازی کبد دستگاه گوارش را به طور کامل شتشو می دهد و لاجرم باکتر ی های مفید و مضر هم از روده ها دفع می شوند.  هر چند آپاندیس سالم و خوراکی های طبیعی ظرف چند روز باکتری های مفید را به دستکاه گوارش برمی گردانند امّا توصیه می شود که دست کم به مدت ۳۰ روز از قرص های پروبیوتیک که حاوی میلیونها باکتری مفید هستند و همچنین خوراکیها و نوشیدنی های تخمیری مانند ماست طبیعی، کفیر، پنیر و انواع ترشیجات به طور مرتب مصرف کنید.  اهمیت باکتری های خوب برای سلامتی در ایران هنوز ناشناخته است ولی خوشبختانه اخیراً در داروخانه های ایران یک نوع کپسول پروبیوتیک تولید داخلی که حاوی میلیونها باکتری خوب است عرضه می شود. نام تجاری آن “فمی لاکت” (۴) و محصول شرکت زیست تخمیر است.  گفتنی است که بیش از هشتاد و پنج درصد ایمنی بدن در برابر بیماری ها به تعداد و تنوع باکتری های خوب در دستگاه گوارش بستگی دارد و خواص بی شمار این باکتری ها در درمان بسیاری از بیماریهای جسمی و روحی در صدها پژوهش علمی اثبات شده است. در ضمن در روزهای پس از پاکسازی کبد و کیسه ی صفرا سعی کنید آب زیادی روی معده خالی بنوشید تا روده ها از سنگ ها و دیگر آلودگی های احتمالی کبد پاک شود. اگر آب ولرم و با آب لیموی تازه (نه آبلیموی کارخانه ای) ترکیب شده باشد نتیجه اش برای سلامتی بهتر خواهد بود.

References:

 1. Books and related websites:
  1. The Cure for All Diseases: With Many Case Histories(1 January 1995) by Dr. Hulda Regehr Clark.
  2. The Cure and Prevention of All Cancers (۱ Jan 2004) by Dr. Hulda Regehr Clark
  3. http://www.drclark.info/
  4. http://www.drclark.info/en/cleanses_clean-ups/liver_cleanses/advanced_livere_cleanse.php
  5. Timeless Secrets of Health and Rejuvenation (۱ December 2007) by Andreas Moritz.
  6. The Amazing Liver & Gallbladder Flush (۶ May 2007) by Andreas Moritz
  7. http://www.ener-chi.com/
 2. http://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary
 3. http://www.webmd.com/balance/guide/natural-colon-cleansing-is-it-necessary
 4. http://zisttakhmir.com/index.aspx
 5. http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-gallstones.html

 

(Visited 189 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *