سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / هورمون ها / پپتید ها ، انواع پپتید ها ، تقسیم بندی پپتید ها ، کارایی پپتید ها

پپتید ها ، انواع پپتید ها ، تقسیم بندی پپتید ها ، کارایی پپتید ها

بازدیدها: 65

تاریخچه پپتید ها

 

پپتید ها ، انواع پپتید ها ، تقسیم بندی پپتید ها ، کارایی پپتید ها

نخستین پپتیدی که در علم داروسازی در سال ۱۹۵۳ کشف شد ، اکسی توسین بوده که شامل ۳۷ آمینو میباشد.

در حال حاضر پیشرفتهای شایانی در علم داروسازی ایجاد شده تا جائیکه باید منتظر خبرهای شگفت آور برای درمان بسیاری از بیماریها باشیم ، مطالعه بروی پپتیدی بنام آپورین (با ۱۳ آمینو اسید) ، که از پوست نوعی قورباغه استرالیائی استخراج میشود و برای درمان سرطان در حال بررسی است و یا نوعی پپتید با ۳۶ آمینو اسید که برای درمان ایدز در نظر گرفته شده ، پپتید هومانین برای درمان دیابت که با تاثیر بروی سلولهای بتا لوزلمعده که تنبل شده اند موجب ترشح طبیعی انسولین میگردد، پپتید گرلین که در شکم آزاد میشود و موجب گرسنگی میگردد ، پپتید YY ، که بصورت اسپری قبل غذا برای کاهش و کنترل اشتها استفاده میشده (و به دلیل احساس تهوع زیاد در حال حاضر مورد نظر داروسازان نیست) ، پپتید گشاد کننده عضلات روده و مناسب برای بیماری کرونر قلب ، بنام VIP. و پپتید D-Lys3-GHRP-6 که ضد اشتها است،

نقش پپتید تا جائی ارزشمند شده که در حال حاضر جایگزین برخی از انواع آنتی بیوتیکها شده ، و مزیت بزرگی که پپتید ها نسبت به آنتی بیونیکها دارند اینست که باکتریها به این نوع درمان مقاوم نمیشوند.

ساخت پپتید ها حتی در ایران هم انجام میگیرد و از دانشگاهها و موسسات علمی ، جهت تحقیق ، سفارش ساخت میپذیرد (شرکت تکاپوزیست).

در طبیعت پپتیدهائی بنام زیست فعال نیز یافت میشوند بعنوان مثال تولید پپتیدهای زیست فعال حاصل از تخمیر و تجزیه پروتئین شیر توسط آنزیمهای تولید شده توسط موجودات ذره بینی یا دستگاه گوارش ، مصرف خوراکی اینگونه پپتید موجب تقویت سیستم ایمنی، قلب ، گوارش و اعصاب میشود.

در حال حاضر داروهای خوراکی که در یخچال باید نگهداری کرد در ایران تولید شده و کارائی خوبی برای تقویت بدن و .. دارند.

امروزه حدود ۲۰۰ نوع پپتید بعنوان داروهای طبیعی در نظر گرفته شده.یکی از مهمترین مسائلی که در مصرف پپتید باید داروسازان در نظر بگیرند اینست که پپتید ها آزادانه در بدن برای مدتی محدود پس از مصرف در حرکت هستند و اینکه پپتید بروی اندام هدفی که مد نظر است قرار بگیرد کار بس دشواریست.

بعنوان مثال پپتید هائی که برای ورزشکاران درنظر گرفته میشود باید زمانی استفاده شود که غشا سلولهای عضلانی حساس ترین حالت ممکن را دارند(یعنی وقتی که گرسنه هستید و یا اینکه ورزشی سنگین انجام داده باشید).

یکی از دغدغه های ورزشکاران بدنساز ، وجود هورمون رشد به مقدار مناسب در بدن است این هورمون موجب افزایش تعداد فیبر های عضلانی و کاهش توده های چربی میشود ، پپتیدهائی همچون سرمورلین ، جی اچ آر پی ۶ ، جی اچ آرپی ۲، ایپامورلین ، هگزارلین ، سی جی سی ۱۲۹۵ ، سی جی سی داک ۱۲۹۵ ، همگی موجب تحریک ترشح هورمون رشد میشود.

هر یک از این پپتید ها خواص و عوارض مخصوص به خود دارند و تاثیر آنها برای هر فرد متفاوت است و بستگی به خصوصیان ژنتیکی فرد ، سن ، نوع تمرین و .. دارد،

پپتیدهای مرسوم برای ورزشکاران عبارتند از :

IGF,MGF,GHRP6,GHRP2,IPAMORELLIN,HEXARLIN,CJC1295,CJC1295DOC,PT141,TB500,SERMORELLIN,HGHFRAGMENT

این پپتیدها در شیشه هائی ویال مانند در محیط خنک و فاقد هوا به رنگ سفید با درصد خلوص متفاوت در بازار عرضه شده و بیشترین درصد خلوص ۹۹/۵ % میباشد که مرغوبترین نوع است.بسیاری از شرکتهای سازنده براین باورند که مصرف این قبیل داروها بی عارضه هستند و عوارض آنها قابل کنترل است !!

تولید مداوم هورمون رشد مطمئنا صحیح نیست و به همین دلیل ترشح آزاد کننده (سوماتوکرینین GHRH) و مهار کننده (سوماتوستاتین SRLF) از هیپوتالاموس برای کنترل ترشح هورمون رشد از بخش پیشین غده هیپوفیز ، فعالیت میکنند و دستکاری این سیستم فقط در مسیر ترشح بیشتر هورمون رشد بی شک مضر است و باید توسط پزشکان متخصص و با انجام آزمایشات متعدد صورت گیرد.

ترشح زیاده از حد GH ، موجب افزایش قند خون ، افزایش اسیدهای چرب خون ، تاثیر بروی بافت استخوانی جهت رشد طولی یا عرضی ، بیدارشدن سلولهای سرطانی و پیشرفت سریع بیماری میشود . بدین جهت پیشنهاد میشود برای ترشح مقادیر مناسب هورمون رشد بیشتر به روشهای طبیعی رو آوریم

روشهای طبیعی برای ترشح GH ، عبارت است از :

فعالیت بدنی مناسب، مصرف آرژنین ، گابا ، رژیم کم چربی و مصرف کم کربو هیدراتها ، آرامش روحی و عصبی ، خواب عمیق بعد از ظهر و شبانه / عوامل متوقف کننده ترشح هورمون رشد عبارتند از : مصرف یوهنبین، بروموکریپتین ، استرس و ناراحتیهای روحی، مصرف قند ، مصرف فست فودها و غذاهای پر چرب).

یکی از اقدامات لازم قبل از مصرف پپتیدها انجام تست خون ، جهت شناسائی تومورمارکرها ، قند ، انسولین، آنزیمهای کبدی، اوره و کراتینین، هورمونهای تیروئیدی ، TSH و پرولاکتین و GH , کورتیزول و … است که به تشخیص پزشک متخصص تجویز و بررسی میشود .

پپتیدها از نظر کارائی به دو دسته تقسیم میشوند:

۱_پپتیدهائی که ساختمان خودشان موجب تاثیر بروی رشد عضله و کاهش چربی یا .. میشود مثل : IGF و MGF و TB500و HGHfragment و فولیستاتین.

۲_پپتیدهائی که خود تاثیر کمی داشته ولی موجب ترشح بیشتر هورمون رشد میشوند مثل : سی جی سی . جی اچ آر پی ۶ و ۲ ، ایپامورلین ، هگزارلین ، سرمورلین.

IGF : پپتیدی است که در کبد در حضور هورمون رشد و انسولین و تستسترون سنتز میشود ، موجب رشد و افزایش تعداد فیبرهای عضلانی میشود ، تزریق داخل عضلانی و زیر جلدی دارد ، مقدار مانده گاری متفاوتی در بدنها دارد در تست ادرار قابل ردیابی نیست ولی در تست خون ۵ تا ۷ هفته قابل ردیابی است و جزو داروهای ممنوعه و دوپینگ محسوب میشود . از عوارض آن میتوان به رشد بافت روده ، تغییر در سطح قند خون ، آبدار شدن پوست ورزشکاران با عدد اندومورفی بالا اشاره کرد .

MGF : از ترکیبات IGF است و این ترکیب جدید بشدت موجب تقسیم سلولی و افزایش تعداد فیبرهای عضلانی میشود ولی چون ملکول ناپایداری دارد دانشمندان به آن، ملکول PEG را اضافه کردند (پلی اتیلن گلیکول) تا در بدن بیشتر بماند .

TB500 : موجب بهبودی و کارآمدی دیواره داخلی رگها میشود ، ضد التهاب است و مفصل ساز ، موجب ریکاوری سریع عضلات شده و پوست را نازک و رگی میکند . مصرف این پپتید دوپینگ است و برای افرادیکه در خانواده سابقه بیماری سرطان یا پیدایش تومور دارند بسیار خطرناک است .

HGHfrag : بسیار شبیه هورمون رشد است برخی میگویند ۱۰ برابر GH قدرت دارد ولی نویسنده این مقاله (فرزین جباری) چنین قدرتی از این پپتید تا به حال ندیده است !

FOLLISTATIN : این پپتید موجب افزایش ترشح کورتیزول و پرولاکتین میشود . .

CJC : بعد از ساخت سی جی سی ، نوع DOC آن تولید شد که ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ بار قویتر از نوع اولیه است به همین جهت اغلب سی جی سی ، که در بازار موجود است از نوع داک است . موجب ترشح هورمون رشد میشود و عوارض آن شامل : سرگیجه ، سنگینی سر و چشم ، احساس گرما ، کرخی دست و پا ، احتباس آب ، احساس ضربان در شقیقه ، گرفتگیهای شدید عضلانی میباشد..

HEXARLIN : به شدت موجب افزایش ترشح هورمون رشد و پرولاکتین(ترشح پرولاکتین به سبب استرس زیاد ، مصرف استروئیدها ، اختلال در عملکرد تیروئید نیز بوجود میاید که موجب آویزان شدن سینه مردان شده و تمایلات جنسی مردان را به شدت کم میکند) و کورتیزول میشود و روی اشتها بی تاثیر است .

IPAMORELIN : تاثیرش بروی ترشح هورمون رشد به اندازه هگزارلین و جی اپ آر پی ۲ نیست ، بروی اشتها تاثیری نمیگذارد و تاثیری بر ترشح پرولاکتین و کورتیزول ندارد .

GHRP6 : تاثیر برای ترشح هورمون رشد کمتر از هگزارلین و جی اچ آر پی ۲ است بشدت در برخی افراد موجب اشتها میشود و ترشح پرولاکتین و کورتیزول را بالا میبرد (نه به اندازه هگزارلین). افزایش اشتها به دلیل کارائی مشابه گرلین میباشد مکانیزم اثر جی اچ آرپی ۶ ، بدلیل مهار سوماتوستاتین و در نتیجه ترشح بیشتر GH است.در این مقاله هیچ گونه اشاره ای به طرز مصرف پپتیدها نشد تا خواننده گان جهت استفاده از پپتیدها تشویق نشوند.

 

توجه

مقاله فوق تهیه و ترجمه شده از به روز ترین منابع علمی میباشد

در صورتی که به  پاسخ سوال خود را در این مقاله دست نیافتید

میتوانید از طریق کامنت زیر پست  سوال خود را برای ما مطرح کنید، در سریعترین زمان ممکن تیم بادی پرشیا پاسخ شما را بر اساس اخرین یافته های علمی قرار میدهد

(Visited 43 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *