سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / هورمون ها / استروئید / AndroGel، آندوژل، تستیم، testim هورمون موضعی جایگزین و یا مکمل تستوسترون

AndroGel، آندوژل، تستیم، testim هورمون موضعی جایگزین و یا مکمل تستوسترون

بازدیدها: 217

نحوه مصرف آندروژل

کرم موضعی تستوسترون (که در واقع ژل مانند است) برای درمان مردان مبتلا به هیپوگنادیسم (کاهش هورمون تستوسترون) که بدن آنها قادر به ساختن مقدار کافی تستوسترون طبیعی نیست، مورد استفاده قرار می گیرد. تستوسترون هورمونی است که رشد و نموّ اندامهای جنسی مرد را تحریک کرده و ویژگی های ثانوی جنسی آنها را مانند کلفت شدن صدا، افزایش توده عضلانی و پرموئی بدن، حفظ می کند. کرم یا ژل تستوسترون تنها از طریق نسخه پزشک قابل تهیه است و در هنگام مصرف باید اقدامات احتیاطی لازم مورد توجه قرار گیرند.

بخش اول: مصرف کرم تستوسترون

۱- محصول خود را انتخاب کنید. زمانیکه از طریق آزمایش خون ثابت شد که میزان تولید تستوسترون در بدن شما کمتر از حد معمول است با پزشک خود در مورد بهترین نوع محصولی که برای شما مناسب است صحبت کنید. آندروژل و فورتستا به صورت پاکتهای تکی و پمپ های مولتی دوز در دسترس میباشند. Vogel xo بصورت پاکت های تکی، پمپ های مولتی دوز و تیوب موجود است.

 • اگر برای اولین بار از نمونه پمپی استفاده می کنید، بوسیله نگهداشتن بوسیله نگهداشتن آن بر روی پوست و فشار دادن پمپ به سمت پائین، حداقل سه بار برای پمپ اندروژل و Vogel xo یا هشت بار برای پمپ فورتستا، قبل از اندازه گیری دوز اولیه، آنرا راه اندازی کنید.
 • مصرف پاکت های تکی راحت تر است چون دوز مصرفی آنها از قبل تنظیم شده و دسترسی به آنها آسان است تنها باید پاکت را باز کنید.

۲- دوز صحیح را اندازه گیری کنی. بعد از راه اندازی اولیه پمپ ژلی، کف دست خود را زیر پمپ قرار دهید و به تعداد دفعات تجویز شده توسط پزشک آنرا به شمت پایین فشار دهید. قدرت ژل و تعداد پمپهای مورد نیاز بر مبنای سطح تستوسترون پایه شما است. اگر از ژل Vogel xo تیوبی استفاده می کنید، اندازه گیری مقدار تجویز شده راحت بوده و حدوداً به اندازه اسکناس ۵۰ سنتی می باشد.

 • اندوژل با دو غلظت ۱ درصد و ۶۲/۱ درصد در دسترس میباشد. هر دو روی پوست استفاده می شوند اما مقدار مصرف آنها متفاوت است.
 • دوز اولیه مصرفی اندروژل یک درصد، روزانه ۵۰ میلی گرم میباشد.
 • اگر از پاکت های فویلی تکی استفاده می کنید، پاکت را از قسمت مشبک باز کنید و آنرا فشار دهید تا کرم بطور کامل روی کف دست و یا مستقیماً بر روی پوست بخشی از بدن که پزشک توصیه کرده، خالی شود.

۳- کرم یا ژل را بر روی بدن استفاده کنید. کرم یا ژل تستوسترون را بر روی پوست خشک و تمیز بر روی شانه ها، قسمتهای فوقانی بازو و یا شکم استفاده کنید مگر اینکه پزشک بخش دیگری از بدن را توصیه کرده باشد. غلظت بالاتر اندروژل (۶۲/۱ %) معمولا برای شانه ها و بازوها بکار می رود. بطور کلی ژل یا کرم بر روی بخشهایی از بدن استفاده می شوند که بتوانند برای جلوگیری از تماس کودکان، زنان و حیوانات خانگی براحتی با لباس پوشانده شوند.

 • ژل/کرم فورتستا بر روی پوست بخش داخلی یا جلوئی ران استفاده می شود.
 • ژل/کرم Vogel xo تنها بر روی بازوها و شانه ها استفاده می شود و باید از مصرف آن بر روی شکم یا معده خودداری کرد.
 • کرم یا ژل تستوسترون هرگز بر روی کیسه بیضه یا آلت تناسلی استفاده نمی شود. از مصرف آن بر روی پوست یا خراشیده اجتناب کنید.

۴- قبل و بعد از مصرف کرم/ژل دستهایتان را بشوئید. بلافاصله بعد از مصرف کرم بر روی پوست خشک و تمیز شستن دستها با آب و صابون بسیار مهم است. خطر بالقوه، انتقال مقداری هورمون به کودک، زن یا حیوان خانگی قبل از جذب کامل دارو توسط پوست دستهای شما، است.

 • با وجود اینکه تستوسترون برای مردها مفید است اما می تواند تعادل هورمونی در کودکان، زنان و حیوانات خانگی مانند سگ و گربه را مختل کنند.
 • بلافاصله بعد از مصرف ژل/کرم تستوسترون به فرد یا حیوانی دست نزنید. قبل از انجام هر کاری دستهایتان را بشوئید و آنها را خشک کنید.

۵- بخشی از بدن را که بر روی آن کرم/ژل مالیده شده با لباس بپوشانید. بعد از شستن و خشک کردن دستها لباس بپوشید تا بخش مورد نظر پوشانده شود. انجام اینکار بیش از هر اقدام دیگری در محافظت دیگران موثر است. قبل از پوشیدن لباس حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کرم/ژل کاملاً جذب شود.

 • معمولاً برای اکثر ژلها، مدت زمان جذب کمتر از ۱۰ دقیقه است اما ممکن است بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد که البته بستگی به سلامت و هیدراته بودن پوست دارد.
 • پوشیدن لباسهای پنبه ای که جریان هوا را امکانپذیر می سازند بهترین کاراست چون حتی پس از پوشیدن لباس هم فرایند جذب ژل تستوسترون ادامه می یابد.

۶- حداقل به مدت ۲ ساعت و یا بیشتر، دوش نگیرید. توصیه می شود که از مرطوب کردن پوست حداقل دو ساعت بعد از استعمال ژل تستوسترون خودداری شود. اگر از ژل ۶۲/۱ درصدی آندروژل، فورتستا یا Vogel xo استفاده کرده اید حداقل ۲ ساعت و اگر از ژل یک درصدی آندروژل استفاده کرده اید تقریبا ۵ ساعت از دوش گرفتن، حمام رفتن و یا شنا کردن خودداری کنید.

 • بعد از استعمال ژل/کرم حداقل بمدّت چند ساعت از انجام ورزشهای سنگین که باعث افزایش تعریق می شوند، اجتناب کنید.
 • با وجود اینکه بعد از ۱۰ دقیقه و یا بیشتر، بنظر می رسد که ژل/کرم بطور کامل جذب شده است اما در واقع نفوذ آن به لایه های پوست و رسیدن به جریان خون نیاز به زمان بیشتری دارد.

بخش دوم: انجام اقدامات احتیاطی با کرم تستوسترون

۱- در فواصل منظم به پزشک مراجعه کنید. تنظیم یک برنامه منظم برای ملاقات پزشک مهم است چون آنها می توانند روند بهبود بیماری را مورد بررسی قرار دهند و با انجام آزمایش خون عملکرد قابل پیش بینی دارو را ملاحظه کنند. معمولاً ۶-۳ ماه طول می کشد میزان هورمون تستوسترون بحدّ نرمال برسد.

 • علائم و نشانه هایی که می توانند نشان دهنده سطح پایین تستوسترون باشند عبارتند از: کاهش میل جنسی، مشکل نعوظ، ریزش مو، کمبود انرژی، کاهش توده عضلانی، افزایش میزان چربی بدن و تغییر روحی روانی (دپرسیون)
 • ژل/کرم تستوسترون برای درمان علائم کاهش تستوسترون در مردانیکه بدلیل پیری دچار کاهش تستوسترون می شوند، نباید مورد استفاده قرار گیرد.

۲- از زنان و کودکان دور بمانید. با وجود اینکه داروی تستوسترون می تواند بهبود قابل ملاحظه ای در مردان مبتلا به کاهش ترشح تستوسترون ایجاد کند، اما این هورمون می تواند برای زنان و کودکان مضّر باشد. تستوسترون می تواند باعث عدم تعادل هورمون استروژن در زنان شود و ویژگیهای جنسی ثانویه مردانه مانند کلف شدن صدا، رشد بیشتر موها و غیره را تحریک کند. در کودکان خردسال می تواند باعث تحریک بیش از حد رشد و یا ظاهر شدن کاراکترهای جنسی قبل از بلوغ شود.

 • درمان تستوسترونی می تواند در زنان بارداری که در تماس با دارو هستند نقص جنین ایجاد کند.
 • در واقع مالیدن دارو بر روی پوست فردی که فقط از ژل استفاده می کند چندان خطرناک نیست بلکه قرار گرفتن مکرر در معرض تستوسترون می تواند مشکلاتی در زنان، جنین و کودکان و حتی حیوانات خانگی ایجاد کند.
 • زنان و کودکان باید از دست زدن به لباسهای شسته نشده فرد مصرف کننده خودداری کنند.

۳- عوارض جانبی منفی را شناسائی کنید. تستوسترون یک هورمون استروئیدی است که بمدت طولانی استفاده می شود و خطر عوارض جانبی منفی را افزایش می دهد. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از: مشاهده خون در ادرار، مشکل دفع ادرار و تکررد ادرار چون هورمون درمانی می تواند غده پروستات را تحت تأثیر قرار دهد. هر گونه عارضه جانبی قابل ملاحظه ای را فوراً به پزشک اطلاع دهید.

 • دیگر عوارض جانبی نسبتاً شایع عبارتند از: متورم شدن بدن (صورت، دستها، پاها)، آکنه (جوش) بر روی صورت و پشت، تاری دید، احساس سرگیجه، برافروختگی صورت، سردرد، رفتار تهاجمی، تعریق، ریزش مو و افزایش ضربان قلب. اگر دچار آپنه خواب هستید این دارو می تواند باعث تشدید بیماری شود و در این صورت با پزشک در مورد درمان با دستگاه CPAP صحبت کنید.
 • همچنین مردانی که از کرم تستوسترون استفاده می کنند بدلیل افزایش میزان گلبولهای قرمز خون که از درمان تستوسترونی ناشی می شود، در معرض خطر ترومبوز وریدی ریوی هستند. در صورت احساس درد در پا/ماهیچه های پشت پا و یا کوتاهی تنفس حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 • مصرف داروی تستوسترون بدلیل آتروفی (تحلیل) بیضه ها باعث کوچکتر شدن آنها می شود (نه بخاطر اختلال عملکرد تولید نرمال تستوسترون).
 • از طرف دیگر، ژل تستوسترون می تواند باعث بزرگ شدن اندام تناسلی در مردان و کلیتوریس در زنان شود

 

ژل آندروژل  تستوسترون

اطلاعات داروهای زیر از اخبار مختلف، مقالات مجلات پزشکی منتشر شده و سخنرانی های کنفرانس پزشکی بدست آمده است.!

درمان های خاص:

برای درمان جایگزینی در مردان برای شرایط همراه با کمبود یا عدم وجود تستوسترون اندوژن

مناطق درماني

اطلاعات کلی

AndroGel یک ژل هیدروالکلی است که روی پوست تمیز و خشک شانه ها، سینه ها و / یا شکم بکار می رود. ژل از طریق پوست جذب می شود و تستوسترون به مدت ۲۴ ساعت به بیمار می رسد.این محصول برای مردان مبتلا به هیپوگنادیسم اولیه یا هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک است که منجر به ترشح کم تستوسترون می شود و با غلظت های پایین سرم تستوسترون مشخص می شود.

دو نوع هیپوگنادیسم که برای این دارو مشخص شده است:
۱٫ هیپوگنادیسم اولیه: شکست بیضه؛ با سطح سرمی تستوسترون پایین و گنادوتروپین ها (FSH، LH) بالاتر از حد نرمال است

۲٫ Hypogonadotropic hypogonadism: گنادوتروپین idiopathic یا کمبود LHRH یا آسیب هیپوفیز مغزی هیپوتالاموس از تومور، تروما، و یا تابش؛ با سطح سرمی تستوسترون کم، اما با گنادوتروپین ها در محدوده طبیعی یا کم است

علاوه بر تامین مقدار کافی تستوسترون، AndroGel، مانند سایر داروهای موجود در کلاس، ممکن است باعث حفظ نیتروژن، سدیم، پتاسیم، فسفر و کاهش دفع ادراری کلسیم شود. علاوه بر این، آنابولیسم پروتئین را افزایش می دهد و کاتابولیسم پروتئین را کاهش می دهد. این دسته از داروها (آندروژن ها) همچنین ممکن است تولید گلبول های قرمز را تحریک کنند.

Hypogonadism حدود ۴ تا ۵ میلیون مرد آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم هیپوگونادیسم عبارتند از:

 • ناتوانی جنسی
 • میل جنسی کاهش یافته است
 • خستگی و از دست دادن انرژی
 • افسردگی حالت
 • رگرسیون ویژگی های جنسی ثانویه (رشد و بلوغ پروستات، حنجره های سمی، آلت تناسلی و اسکروتوم؛ توسعه توزیع موی مردانه از جمله صورت، گوش، قفسه سینه، موی زیر بغل؛ بزرگ شدن حنجره؛ ضعیف شدن صدای آواری؛ تغییرات در عضلات بدن؛ چربی توزیع)
 • پوکی استخوان

نتایج کلینیکی

۲۲۷ مردان هیپوگناد در یک مطالعه تحقیقاتی در مورد AndroGel 1٪ شرکت کردند. این مطالعه در دو مرحله انجام شد: دوره درمان اولیه اولیه ۹۰ روز اول و دوره درمان تمدید ۹۰ روزه دوم. در طی هر دو مرحله درمان، بیماران به گروه های دوزهای مختلف AndroGel و یک گروه سیستم تردوستی غير اسکروتال تقسیم شدند. در مرحله اول، ۵ گرم روزانه و ۱۰ روز خوراکی آندروگل و ۵ میلی گرم روزانه از سیستم فراموشی تستوسترون غیر اسکروتال مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله درمان طولانی، گروه های بیمار همچنان با ۵ گرم روزانه یا ۱۰ گرم روزانه AndroGel یا ۵ میلی گرم روزانه از سیستم ترمورال تستوسترون غیر اسکروتال ادامه دادند و یک گروه درمان اضافی با مصرف روزانه ۷٫۵ گرم آندروژل اضافه شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که در روز اول درمان با دوزهای ۵ گرم و ۱۰ گرم غلظت تستوسترون سرم به حد نرمال افزایش یافت. در بیماران آندروگل ۵ و ۱۰ گرم، این میزان میانگین تستوسترون در محدوده طبیعی برای مدت ۱۸۰ روز مطالعه. ۸۷٪ از بیماران که داده های آنها را می توان تجزیه و تحلیل کرد، سطح نرمال سرم تستوسترون را در روز درمان ۱۸۰ افزایش داد.

۵G، ۷٫۵G و ۱۰G از AndroGel نیز به طور قابل توجهی توده بدن و توده چربی بدن را به طور قابل توجهی افزایش داد و کاهش کل توده چربی بدن و درصد چربی بدن. علاوه بر این، با تراکم معدنی استخوانی ۱۰G AndroGel در ران و ستون فقرات به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

در نتیجه تمام دوزهای AndroGel، بیماران افزایش قابل ملاحظه ای از میل جنسی و درجه نعوظ آلت تناسلی و اثرات مثبت آن بر خلق و خستگی را نشان دادند.

تحقیقات دیگر به منظور بررسی اینکه آیا AndroGel می تواند از طریق پوست به پوست منتقل شود، انجام شد. بیماران AndroGel و شرکای زنشان در جلسات روزانه پوست و پوست روزانه شرکت می کنند. در هنگام ارزیابی، تمام زنان بدون محافظت سطح تستوسترون> 2 برابر مقدار اولیه در یک نقطه در طول مطالعه را نشان دادند. از طرف دیگر، لباس پوشیدن، در هنگام تماس با پوست به پوست، مانع از هرگونه انتقال این دارو شد.

اثرات جانبی

اثرات نامطلوب زیر ممکن بود، احتمالا یا قطعا مربوط به استفاده از AndroGel و گزارش شده توسط> 1٪ از بیماران:

 • آکنه*
 • آلوپسی
 • واکنش سایت برنامه
 • استنیا
 • افسردگی
 • آرامش احساسی
 • ژنیکوماستی
 • سردرد
 • فشار خون
 • آزمایش آزمایش غیر طبیعی *
 • لیبیو کاهش یافته است
 • عصبی
 • پستان درد
 • ادم محیطی **
 • اختلال پروستات *
 • اختلال تست
 • اختلال ادرار **

* عارضه جانبی نشان دهنده در مطالعات پی در پی طولانی مدت است
** علامت اثرات جانبی نیز در مطالعات بالینی اولیه و مطالعاتطولانی مدت پیگیری

احتیاط:

 • بعد از استفاده از AndroGel، بلافاصله با صابون و آب بشویید.
 • پس از خشک شدن ژل (به عنوان مثال پیراهن)، محل کار (ها) را با لباس پوشانید.
 • اگر یک بیمار در تماس با محصول قرار بگیرد، باید نقطه تماس محلی را با صابون و آب شستشو دهد

این محصول در مردان مبتلا به سرطان سینه یا پروستات منع مصرف دارد.

AndroGel را به اندام تناسلی ندهید.

زنان نباید از این محصول استفاده کنند.

زنان باردار باید با این محصول تماس نداشته باشند، زیرا ممکن است سبب آسیب جنین شود.

این محصول برای مردان زیر ۱۸ سال آزمایش نشده است.

مکانیسم عمل

AndroGel ترکیبی از فرمول هیدروالکلی است که به سطح پوست خشک می شود. پوست به عنوان یک مخزن برای انتشار پایدار تستوسترون به سیستم گردش خون …

غلظت تستوسترون عمدتا در گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی (SHBG) و آلبومین به سرم وابسته است. کسر آلبومین وابسته به تستوسترون به راحتی از آلبومین جدا می شود و فرض شده است که زیست فعال است. بخشی از تستوسترون که به SHBG متصل است از نظر بیولوژیکی فعال نیست. مقدار SHBG در سرم و سطح کل تستوسترون توزیع آندروژن زیست فعال و غیر بیوایکونی را تعیین می کند. ظرفیت اتصال به SHBG بالا در کودکان پیش دبستانی، کاهش می یابد در دوران بلوغ و بزرگسالی، و دوباره در طول دهه های زندگی افزایش می یابد. تقریبا ۴۰٪ تستوسترون در پلاسما به SHBG محدود می شود، ۲٪ باقی مانده (آزاد) و بقیه به آلبومین و پروتئین های دیگر محدود می شود … (از برچسب FDA)

اطلاعات اضافی

از وب سایت Unimed Pharmaceuticals، Inc.، www.unimed.com ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد AndroGel و سایر محصولات، تحقیق و خدمات ارائه شده توسط شرکتی که این دارو را توسعه دادید ، بازدید کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هیپوگنادیسم، به www.hypogonadism.com مراجعه کنید .

(Visited 211 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *