سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / بیوشیمی ورزش / Globesity و هزینه انرژی، کم تر غذا خوردن یا ورزش بیشتر کردن الویت با کدام است؟

Globesity و هزینه انرژی، کم تر غذا خوردن یا ورزش بیشتر کردن الویت با کدام است؟

بازدیدها: 40

امروزه در جهان بیش از دو میلیارد نفر دارای اضافه وزن یا چاق هستند. عوامل اصلی کمک کننده به این اپیدمی جهانی – که معمولا “Globesity” نامیده می شوند – بیش از حد غذا خوردن و فعالیت بدنی خیلی کم.

 

 

برای حل این مسئله ، به ما مشاوره بیش از حد ساده “خوردن کمتر، فعالیت بدنی بیشتر” داده می شود.

 

اما اگر مجبور بودید بین غذا خوردن کمتر یا ورزش بیشتر يكي را انتخاب کنید، اولویت را به کدام می دهید؟

تعادل انرژی

تعادل انرژی رابطه بین مصرف انرژی و هزینه انرژی است. بدن در تعادل انرژی است زمانی که مصرف انرژی برابر با هزینه انرژی است.

مصرف انرژی شامل انرژی عرضه شده توسط غذا و نوشیدنی ها است. جذب خالص این اجزاء – که در میان مردم متفاوت است – بستگی به مواد غذایی خاص مصرف شده، نحوه آماده سازی و عوامل مرتبط با هضم (مانند محتوای فیبر) دارد.

هزینه انرژی شامل سه جزء است.

اولین جزء ، هزینه انرژی (REE) است که بیشترین جزء نیز می باشد. مقدار انرژی است که بدن شما در حالت استراحت نیاز دارد تا بتواند عملکرد خود را حفظ کند. این تا حد زیادی وابسته به اندازه بدن، میزان چربی یا عضلات فرد است .
دوم اثر حرارتي مواد غذایی (TEF) است که انرژی مورد نیاز برای هضم و جذت مواد غذایی است که مصرف می کنید. پروتئین نیاز به انرژی بیشتر برای هضم، به دنبال آن کربوهیدرات ها و در نهایت چربی ها.

مولفه نهایی هزینه های انرژی فعالیت (AEE) است که به هزینه های انرژی مربوط به ورزش و ترموژنز(گرمازایی) ناشی از فعالیت های غیر ورزشی (NEAT) تقسیم می شود. انرژی مورد استفاده برای بالا رفتن از پله ها، انجام کار های خانه و یا حرکت ریز دست و پا نمونه هایی از NEAT است.
عدم تعادل مداوم مصرف انرژی و هزینه ها موجب افزایش یا کاهش وزن می شود. اما، کمتر غذا خورن بسیار مهمتر از اجرای فعالیت های بدنی برای کاهش وزن است.
ورزش و هزینه های انرژی
شوخی عامیانه ما این است که برای جبران خوردن شیرینی یا یک تکه پیتزا، یک ساعت بیشتر در باشگاه می مانیم، اما ورزش، کالری بسیار کمتر از آنچه که فکر می کنید را می سوزاند.

شما می توانید برای یک ساعت راه بروید تا کالری های پیتزا را بسوزانید یا اینکه تکه اضافی اضافی را نخورید. کدامیک برای شما راحت تر است؟

اعتقاد عمومی این است که ورزش باعث افزایش میزان کالری مصرفی در حالت استراحت (REE) می شود. با این حال، تمرین تاثیر کمی بر REE دارد؛ در واقع، برخی تحقیقات نشان می دهد که ورزش تاثیری بر هزینه های انرژی استراحتی روزانه ندارد زیرا مردم معمولا دیگر فعالیت های عادی خود را کاهش تا میزان فعالیت انجام شده را جبران کند. یا به عبارتی دیگر، به خودمان جایزه می دهیم که بقیه روز را کمتر فعالیت کنیم.

و این فرض نادرست است که ما پیغام ” افزایش میزان فعالیت بدنی ” را نشنیده باشیم. علیرغم شایع بودن چاقی، سطح تمرین ما کاهش نیافته است. میزان فعالیت بدنی در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ در واقع افزایش یافته است، و این نشان می دهد که اضافه وزن و چاقی ناشی از پایین بودن میزان فعالیت بدنی نیست.

تحقیقات چه می گویند:

یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۱ شش مطالعه را انجام داد که رابطه بین فعالیت بدنی و توده چربی در کودکان را مورد بررسی قرار داد و نتیجه گرفت که فقدان فعالیت بدنی احتمالا عامل اصلی ابتلا به افزایش وزن نامنظم نیست.

مطالعات در بزرگسالان یافته های مشابه را نتیجه گیری کردند . یک متاآنالیز ۲۰۱۴ شامل ۲۱ مطالعه شامل بیش از ۳۵۰۰ بزرگسالان دارای اضافه وزن که در رژیم غذایی و / یا برنامه تمرین مدت یک تا شش ساله شرکت کردند.

نتایج نشان داد که ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش، بهترین نتیجه کاهش وزن را به همراه داشت، اما تغییرات در رژیم غذایی باعث کاهش وزن بیشتر نسبت به تمرین شد.

یکی دیگر از متاآنالیز ها نشان داد که برنامه های مدیریت وزن، شامل ورزش و رژیم غذایی، کاهش وزن پایدارتری را طی یک سال در مقایسه با رژیم غذایی تنها نشان داد. اما افزودن فقط شش ماه تمرینی نتیجه مشابهی را حاصل نکرد.

تصویر بزرگتر

این بحث به هیجوجه از اهمیت ورزش و فعالیت بدنی نمی کاهد. فعالیت بدنی منظم، خطر ابتلا به بیماری های متعددی از قبیل سرطان، دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. این دلایل به تنهایی باید شما را به شرکت منظم در تمرینات ورزشی ترغیب کند.

اما ورزش باید بیشتر به عنوان یک ابزار برای بهبود سلامت و کمتر به عنوان یک ابزار برای کاهش وزن نگاه شود. به عبارت دیگر نباید انتظار داشت که مقدار قابل توجهی از وزن را فقط با افزایش فعالیت بدنی می توان از دست داد

اجرای فعالیت های بدنی با رژیم غذایی مفید است، اما حداقل برای شروع یک دوره کاهش وزن(توده چربی)، به رژیم غذایی باید توجه ویژه تری شود.

 

گردآورنده: دكتر مجتبي كاوياني

(Visited 11 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *