سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / هورمون ها / دانازول (Danocrine)

دانازول (Danocrine)

بازدیدها: 524

دانازول (Danocrine)

دانازول (Danocrine) یک مشتقات خوراکی از اتیسترون است که یک پروژسترون استروئیدی است با سرکوب تولید gonadotrophins، در حالی که باعث برخی از اثرات خفیف آندروژنیک میشود

در دهه ۱۹۷۰، FDA برای درمان بیماریهایی که باعث رشد بافت در رحم مادران می شود، در ایالات متحده آمریکا، Danazol را در ایالات متحده به فروش می رساند. این مشکل اندومتریوز نامیده می شود، این یک وضعیت جدی است زیرا می تواند درد را در دوره قاعدگی خود یا خاموش کند و همچنین می تواند منجر به ناباروری شود.

دانازول به خوبی برای این منظور کار کرد، اما متاسفانه، به دلیل ماهیت  آندروژنی، باعث  مسائل وریلیزاسیون به عنوان تقویت صدای، موی صورت و بدن و چشمانداز بزرگ شد. در نتیجه، از آن زمان تا کنون توسط agonists GnRH، مانند Zoladex یا Lupron، که دارای عوارض جانبی بسیار کمتر هستند، پیشی گرفته است.

داناول

چگونه کار می کند


Danocrine از طریق مهار هورمون لوتئینیزه (LH) در دوران قاعدگی زنان مانع از تخمک گذاری می شود. جالب توجه است که دنازول Hypoestrogenic و Hyperandrogenic است، که به علائم بیماری آندومتریوز کمک می کند.

آن را با مهار استروئیدژنز تخمدان عمل می کند، بنابراین استرادیول کمتر است در حالی که تقویت آندروژن در بدن ترشح می شود. علاوه بر این، داناسول همچنین تستوسترون را از SHBG (وابسته به هورمون جنسی گلوبولین) جایگزین می کند، که منجر به افزایش سطح آزاد تستوسترون می شود. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که می تواند به تحریک گیرنده های آندروژن و پروژسترون کمک کند. این می تواند منجر به سطح بالایی از LH شود، بدون تأثیر غده هیپوفیز در مردان، از این رو باعث سرکوب نمی شود.

استفاده از بدنسازان


استفاده از دانازول در یک زمان برای بدنسازان

بدن انسان به دلیل توانایی آن برای جلوگیری از استروژن و افزایش LH قابل قبول بود. در تئوری استفاده از آن در طی چرخه درمان و پس از درمان (PCT)  دوره پاکسازی در زمانی که مهار کننده های SERM و آروماتاز ​​هنوز در دسترس نبودند، قابل استفاده بود . SERM تا پایان اواخر دهه ۸۰ راه خود را به جهان بدنسازی نرسانده بود، در حالی که AI حتی بعدا آمد. بنابراین، در گذشته کسانی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کردند، باید از آنچه که در دسترس بود استفاده میکردند دانازول.

در چرخه، آن را برای کمک به مشکلات مرتبط با استروژن مانند gynecomastia (جوانان عوضی) و سایر مشکلات استروژن مورد استفاده قرار گرفت، از آنجایی که برخی از استروئیدهای آنابولیک که در آن زمان محبوب بودند (تستوسترون، deca durabolinو dianabol ) بسیار برجسته آروماتیک . سپس، دوران چرخه دناازول می تواند برای کمک به افزایش سطح LH در طی درمان پس از درمان (PCT) مورد استفاده قرار گیرد.

امروزه، دانازول برای این منظور منسوخ شده است، به علاوه آن بسیار گران است. از این رو، توصیه می شود به استفاده از AROMASIN در چرخه برای کنترل استروژن، و یک SERM مانند Nolvadex و یا clomid به برای کمک به LH افزایش دهد. این داروها اثرات جانبی کمتری دارند و به طور قابل توجهی ارزان تر هستند.

اثرات جانبی


همانطور که در بالا ذکر شد، عوارض جانبی در زنان علائم virilization (رشد مو بدن، بزرگ شدن کلتور، آکنه و عمیق شدن صدا) ناشی از تقویت danocrine در فعالیت آندروژنی است. در هر دو جنس این دارو می تواند مسائل مربوط به کبد و تغییرات خلقی را نیز ایجاد کند. افزایش وزن نیز ممکن است.

نیمه عمر و قانونی بودن


نیمه عمر ۳-۶ ساعت است و در بیشتر کشورهای توسعه یافته این دارو فقط از طریق نسخه قابل دسترسی است.

مصرف


این دارو به علت خطر ابتلا به سرطان تخمدان در هنگام استفاده از اندومتریوز در زنان، بیش از ۶ ماه تجویز می شود و دوز توصیه شده به پزشک بستگی دارد.

به طور هیجان انگیز، بدنسازان به احتمال زیاد آن را در یک دوز فوق العاده بالا بیش از ۲۰۰ میلیگرم (میلی گرم) در روز و یا بیشتر.

نتیجه


با تشکر از پیشرفتهایی که در پزشکی داریم و کشفیات SERM، ورزشکاران که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند، امروزه به علت نیاز به این داروی صفر هستند.

علاوه بر این، خوشبختانه زنان که از مشکلات پزشکی رنج می برند، اکنون به داروهای متعددی دسترسی پیدا می کنند که خطرات ناشی از ویلیز شدن را به دلیل فعالیت اندروژنیک افزایش نمی دهند

(Visited 344 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *