سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / هورمون ها / استروئید / Aromasin، اگزمستان، Exemestane

Aromasin، اگزمستان، Exemestane

بازدیدها: 514

AROMASIN®
EXEMESTANE

نام ژنریک: اگزمستان

شکل دارویی: قرص ۲۵ میلیگرم

دسته دارویی:آنتی نئو پلاستیک

ساختمان شیمیایی: مولکول شبه اندروژنی

مکانیسم اثر:  رشد سلول های سرطانی سینه ممکن است وابسته به استروژن باشد منشاء اصلی استروژن ها در زنان یائسه آندروژن های مترشحه از تخمدان و غده فوق کلیه میباشد تبدیل آندروزن ها به استروژن هادر بافت های محیطی توسط آنزیم آروماتاز انجام میشود.این دارو یک مهار کننده استروئیدی و برگشت ناپذیر انزیم آروماتاز در بافت های محیطی میباشد که تاثیری بر ساخت کورتیکوستروئید ها و آلدوسترون در خده فوق کلیه نداشته و بر سایر مسیر های دخیل در مسیر استروئیدو ژنیک اثری ندارد.

فارماکوکنتیک: جذب ارومازین با غذاهای چرب افزایش قابل ملاحظه ای می یابد اتصال دارو به پروتئین های پلاسما یی ۹۰ درصد میباشد نیمه عمر دارو حدود ۲۴ ساعت بوده وتوسط واکنش های اکسیداسیون و احیاء متابولیزه شده و متابولیت های آن اغلب غیر فعال هستند.دارو و متابولیت های آن از طریق کبد و کلیه دفع میشوند.

موارد مصرف: این دارو در درمان سرطان سینه پیشرفته در زنان یائسه در مواردی که بیماری آنها به دنبال درمان با یک آنتی استروژن پیشرفت کرده است و یا در زنان یائسه ای که بیماری آنها متعاقب درمان چند هورمونی پیشرفت نموده است تجویز میشود.

مقدار مصرف: مقدار مصرف روزانه ۲۵ میلی گرم ترجیحا بعد صرف غذا میباشد تنظیم مقدار مصرف دارو در مبتلایان به نارسایی کبدی و کلیوی ضروری نمیباشد.

عوارض جانبی: شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با مصرف دارو عبارتند از گرگرفتگی تهوع خستگی افزلیش تعریق و سرگیجه که با شدتی در حد خفیف تا متوسط دیده میشوند. عوارضی مثل سردرد بیخوابی درد بی اشتهایی افسردگی استفراغ یبوست اختلالات گوارشی ادم محیطی و افزایش آنزیم های کبدی با شیوع کمتری گزارش شده است .در برخی بیماران کاهش تعداد لنفوسیت ها بدون عارضه خاصی گزارش شده است. قطع درمان بدنبال عوارض دارویی در کمتر از ۳ درصد عنوان شده است.

تداخلات دارویی و آزمایشگاهی: تداخل دارویی خاصی در مورد آرومازین گزارش نشده است مصرف هم زمان با داروهای محتوی ترکیب استروژن ممکن است از اثرات دارو بکاهد.

موارد منع مصرف: در افراد دارای سابقه حساسیت منع مصرف دارد.

مصرف در حاملگی و شیر دهی: منع مصرف دارد

نکات قابل توصیه: مصرف دارو قبل یائسگی در زنانی که تخمدان های آنها فعال است منع مصرف دارد.

Exemestane (Aromasin) در بدنسازی

استروژن یک محصول ناخواسته استروئید است . در برخی از بافت های بدن مرد، یک آنزیم کوچک تند و زننده به نام آنزیم “Aromatase” وجود دارد. این آنزیم مسئول تستوسترون و سایر هورمونهای مردانه در مواردی مانند استروژن، استراژئول و سایر هورمونهای مانند گلی است. فراوانی هورمونهای زنانه در بدن مرد می تواند یک لیست کامل از عوارض جانبی بد، مانند رشد بافت پستان مردانه و احتباس آب را ایجاد کند.  بدنسازان از بسیاری از داروها و ترکیبات مختلف برای مبارزه با این عوارض جانبی بد استفاده می کنند. بهترین راه برای حفظ استروژن از ایجاد مشکلات، این است که ابتدا مطمئن شوید که مقدار زیادی در مقدار بالا ایجاد نشده است. استفاده از ترکیباتی که مانع از آنزیم آروماتاز ​​می شود، روش مطمئن تستوسترون است و دیگر استروئیدها هرگز به اثر جانبی که باعث استروژن می شوند تبدیل نمی شود.

Exemestane aromasin

شکل ۱ ساختار شیمیایی Exemestane (aromasin)

ترکیباتی که مهار کننده آنزیم آراماتاز ​​از ایجاد استروژن می شود، یک مهارکننده آراماتاز ​​یا AI به مدت کوتاهی نامیده می شود. گزینه های زیادی وجود دارد که به AI (مهار کننده های آراماتاز) می آید و Aromasin مطمئنا یکی از محبوب ترین گزینه هایی برای بدنسازان است که به چند دلیل از استروئیدها استفاده می کنند.

Aromasin یک مهار کننده آراماتاز ​​انتحاری است که باعث می شود انتخاب بهتر از سایر AI ها باشد. Exemestane با آنزیم های آروماتاز ​​مرتبط می شود و پس از آن آنزیم را به طور دائم با از بین بردن آن غیر فعال می کند.

Aromasin یک AI استروئیدی است که باعث می شود که آن را از تاثیرات مثبتی بر روی چربی های شما مانند دیگر اسید های غیر استروئیدی محافظت کند. همچنین کبد سمی نیست و می تواند برای مدت های طولانی بدون اثر منفی اجرا شود. این باعث می شود که گزینه ای بهتر برای اجرا بر روی چرخه از منظر سلامت خالص باشد. Aromasin به سود شما در چرخه مانند سایر AI ها آسیب نخواهد خورد، اما ممکن است به آنها کمک کند. مزیت دیگر در چرخه این است که AI های استروئیدی پایین SHBG است که نسبت آزاد به تستوسترون محدود را افزایش می دهد. آنچه که در طی چرخه ی شما بدان معنی است، تأثیر بسیار مثبتی بر سودم است. این (به یک معنا) استروئیدهای آندروژنی آنابولیک شما را بیشتر در دسترس قرار می دهد.

نیمه عمر Aromasin فقط حدود ۹ ساعت است و به سرعت پاک می شود. با این حال، به علت اینکه Exemestane موثر در حذف آنزیم های Aromatase (80-90٪ پس از تجویز) است، سطوح استروژن تا ۷۲ ساعت پس از یک دوز ۲۵ میلی گرم، باقی می ماند. به همین دلیل است که آروآسین به طور موثر هر روز یکبار مصرف می شود. در یک مطالعه، کاربران هنوز ۴۰٪ کمتر از مقدار پایه استروژن هنوز ۷۲ ساعت پس از دوز خود بودند. این باعث می شود آروازین بسیار متنوع برای دوز و نیازی به فرکانس بیشتر نیست.

در حال حاضر، محل Aromasin واقعا درخشان است در درمان پس از چرخه (PCT) . به راحتی هیچ مهار کننده ای از آروماتاز ​​وجود ندارد که بتواند از لحاظ اثرات آن بر بهبودی مقایسه کند. ما در حال حاضر ذکر کردیم که چگونه Aromasin کاهش SHBG، که افزایش تستوسترون آزاد است.

معنی آن چیست؟ 
در یک مطالعه، Aromasin به میزان ۲۵ میلی گرم در روز به میزان ۶۰ درصد در ۱۰ روز فقط افزایش تستوسترون را افزایش داد. حتی بهتر از آن، این واقعیت است که تستوسترون آزاد (قابل استفاده) بیش از ۱۰۰٪ در همان زمان افزایش یافته است!علاوه بر این، Aromasin همچنین سطح IGF-1 راافزایش می دهد. هیچ استروژن از Aromasin وجود ندارد، و همچنین یک درمان بسیار قوی و موثر برای gynecomastia است . همه اینها باعث می شود Aromasin بدون برنامه ریزی برای درمان پس از چرخه و همچنین در کنترل چرخه استروژن.

(Visited 459 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *