سوالی دارید؟ پشتیبانی سایت در تلگرام

خانه / داروهای کاربردی / Hcg. معجزه یا اسیب؟

Hcg. معجزه یا اسیب؟

بازدیدها: 69

رژیم HCG

 در رژیم hcg فرد با تزریق هورمون ومصرف حداکثر ۵۰۰ کالری درروز به کاهش وزن مورد نظر خود دست می یابد.

این رژیم به دلیل مصرف میزان بسیار کم  مواد غذایی می تواند بسیارخطرناک باشد و از سوی دیگر نگه داشتن وزن بعد از اتمام این رژیم کار بسیار مشکلی است.

درفهرست رژیم های غذایی که درحال حاضر مورد توجه هستند رژیم hCGدر راس آنها  قرار دارد .

این رژیم بوسیله ی دانشمندان بسیاری مورد انتقاد قرار گرفته است اما همچنان به دلیل  کاهش وزن آن مورد توجه ومشهور است.

در این رژیم فرد باید حداکثر ۵۰۰ کالری در  روز مواد غذایی مصرف و روزانه تزریق هورمون hCGیا human chorionic gonadotropinرا انجام دهد.

hCGبصورت قرص نیز وجود دارد، این هورمون توسط جفت درهنگام بارداری تولید می شود.

در سال ۱۹۵۴ یک پزشک انگلیسی بنامSimeonsاین تئوری را مطرح کرد که  hCGبه مادر اجازه می دهد چربیهایش را به مواد غذایی مورد نیاز جنین تبدیل کند.

او در کتاب خود بنام Pounds and Inchesیک روش جدید را برای مقابله با چاقی معرفی می کرد دراین کتاب او پیشنهاد نمود که تزریق هورمون hCGمی تواند به افراد کمک کند تا چربیها را از بین برده و موفق به کاهش وزن شوند.

 فواید رژیم hCG:

فواید تضمین شده ی این رژیم شامل:

·        کاهش وزن سریع: به گفته ی متخصص تغذیه Keri Gansاین رژیم نتایج کاهش وزن بسیار سریعی را با حداقل گرسنگی بهمراه دارد.

دراین رژیم افراد به دلیل مصرف مقادیر بسیار کم مواد غذایی  بسیار آسان لاغر می شوند.

·        کاهش چربی: یکی از فواید این رژیم کاهش چربیها است نه کاهش حجم ماهیچه ها .

مضرات رژیم hCG:

متخصصین  تغذیه و انجمن پزشکان جراحی Bariatricآمریکا درمورد این رژیم هشدار می دهند زیرا:

·        حمایت پزشکی کم: به گفته ی Gansاین رژیم برای سلامتی شما اصلاً مفید نیست  شما هرگز پزشک یا متخصص تغذیه ای را نخواهید یافت که به شما برای کاهش وزن این رژیم را توصیه کند.

·         تزریقات گران قیمت: تزریق روزانه ی hCGیا مصرف قرص هایhCGبسیار گران تمام می شود.

اکثر افراد از طریق اینترنت قرص هایhCGرا خریداری می کنند یا به کلینیک هایی که تزریق hCGرا تبلیغ می کنند، می روند.

·         احتمال  افزایش وزن مجدد: اکثر افراد هنگامیکه این رژیم را قطع میکنند به وزن قبلی خود بر می گردند زیرا این امکان برای افراد وجود ندارد که به همان اندازه ی زمان رژیم، غذا  بخورند (۵۰۰۰ کالری) و به همین علت مجدداً اضافه وزن می یابند از سوی دیگر اگر همچنان  به کم خوردن ادامه دهند بدن آنها خود را با کمبود مواد غذایی تطابق می دهد و وارد  فاز قحطی شده و برای ادامه ی حیات کالری کمتری می سوزاند.

·        انتخاب  غذاهای محدود: از آنجائیکه رژیم hCGازنظر مصرف کالری محدودیت شدید دارد  تعداد دستورهای غذایی در این رژیم چندان زیاد نیست و معمولاً این دستورهای غذایی شامل غذاهای پایه ای است که به روشهای مختلف طعم دار می شوند مانند ماهی ، مرغ، بوقلمون یا گوشت گوساله ی کم چرب .

طعم دار کردن باید با موادی صورت  گیرد که به این غذاها کالری اضافه ای را نیافزاید. بسیاری از دستورهای غذایی در رژیم hCGتنها برای یک وعده ی سروینگ مناسب هستند.

 تأثیرات کوتاه مدت و  بلند مدت رژیم hCG:

به گفته ی Gansاثرات کوتاه مدت این رژیم احساس سستی و رخوت به علت کاهش انرژی است. احساس خستگی ، تحریک پذیری و عصبانیت اولین علایم این رژیم غذایی است.

از سوی دیگر شما انرژی کافی برای انجام ورزش به علت کاهش مواد غذایی نخواهید داشت. ورزش تنها روشی است که هم فرد را لاغر می کند و هم ادامه ی کاهش وزن با آن امکان پذیراست. افرادی که در طولانی مدت به این رژیم ادامه می دهند دچار سوءتغدیه می شوند.

 Gansمی گوید : شما نمی توانید نیازهای تغذیه ای خود را با تنها ۵۰۰ کالری در روز برآورده کنید  بر اساس دستورالعمل انجمن تغذیه ی آمریکا رژیم پایه باید بر اساس ۲۰۰۰ کالری در  روز بنیان نهاده شود.

 درابتدا کاهش وزن سریع توسط رژیم hCGاتفاق می افتد زیرا شما مقادیر بسیار کمی غذا می خورید وکالری بیشتری می سوزانید اما بیاد داشته باشید کاهش وزن بروش صحیح  زمان می برد واکثر اوقات با این رژیم ها امکان پذیر نیست .

Gansمی گوید : من همیشه به بیمارانم می گویم شما اضافه وزن ۲۰ پوندی خود را در طی ۲ هفته بدست نیاورده اید پس انتظار کاهش آنرا درطی ۲ هفته نداشته باشید.  شما باید رفتارهای تغذیه ای و شیوه ی زندگی خود را در درازمدت تغییر دهید.

در این نوع از رژیم های کاهش وزن سریع ، هیچ توصیه ای در مورد تغییر رفتارها وتشویق به انجام ورزش و شیوه ی زندگی صحیح نشده است بنابراین توفیق کاهش وزن  برای همیشه با این روشها امکان پذیر نخواهد بود

(Visited 14 times, 1 visits today)

درباره ی داود طاوسی

مربی و تئورسین بدنسازی مشاور تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *